„Kolejny krok do samodzielności” Dofinansowanie ze środków PFRON Czas realizacji: 01.04.2024-31.03.2025
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
PAŃSTWOWEGO
FUNDUSZU CELOWEGO
PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
„Kolejny krok do samodzielności”
Dofinansowanie
399 914,40 zł
Całkowita wartość
434 474,40 zł
Data podpisania umowy
maj 2024
Indywidualne zajęcia terapeutyczne
Tego typu zajęcia pomagają odkryć potencjał własny uczestników i go rozwijać.
Zajęcia animacyjne
Zajęcia animacyjne pozwalają nam przyjemnie i aktywnie spędzać czas, rozwijać zainteresowania, uczą współpracy i sprzyjają budowaniu relacji. Zajęcia z wykorzystaniem elementów muzykoterapii dają nam wiele radości, dzięki nim możemy rozładować nasze napięcia i frustrację. Lato i wakacyjny czas sprzyja organizowaniu zajęć w ogrodzie, co dodatkowo pobudza naszą wyobraźnie i kreatywność. Dzięki możliwościom wyjazdów poznajemy świat i możemy się nim zachwycać.
Zajęcia gospodarstwa domowego
- doskonalimy umiejętność bezpiecznej obsługi sprzętu AGD
- nabieramy wprawy w czynnościach kulinarnych takich jak: krojenie, siekanie, obieranie, porządkowanie stanowiska pracy i wiele innych
- nasz dom naszą wizytówką
- świadomość, że jesteśmy coraz bardziej samodzielni oraz poczucie sprawności daje nam wiele satysfakcji
- ucząc się planować zakupy i mądrze wydawać pieniądze – realizujemy swoje potrzeby
Zajęcia hipoterapii
Przez bliski kontakt ze zwierzęciem zmniejszamy napięcia emocjonalne, wyrażamy emocje, troskę, sympatię, jesteśmy aktywni, a równocześnie bawiąc się z koniem doskonalimy zręczność, zdolności manualne i sprawność całego ciała.
Zajęcia rekreacyjno-ruchowe grupowe
- zajęcia na basenie
Zajęcia na basenie dostarczają pozytywnych przeżyć i doświadczeń. Kontakt z wodą pomaga odprężyć się psychicznie, poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie mięśniowe i poprawia krążenie. Oprócz dobrej zabawy jest to również okazja na poprawę kondycji fizycznej.
- spacery, nordic walking
Spacery oraz spacery z kijami nordic walking poprawiają wydolność serca i płuc. Pomagają utrzymać masę ciała i poprawiają ogólny stan zdrowia. Bliskość natury, szum drzew i śpiew ptaków uspokaja nerwy, poprawia nastrój i redukuje stres.
- zajęcia sportowo-rekreacyjne
W okresie jesienno zimowym lub w deszczowe i chłodne dni zajęcia sportowo-rekreacyjne odbywają się w sali rehabilitacji. Mają one na celu wzrost wytrzymałości, siły mięśniowej oraz koordynacji ruchowej. Poprawa tych aspektów przekłada się na lepszą sprawność w codziennym życiu oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.
- zajęcia grupowe na zewnątrz
Świeże powietrze oczyszcza płuca, poprawia nastrój, obniża tętno i korzystnie wpływa na pracę układu oddechowego i krwionośnego. Taka forma zajęć służy m.in. poprawie pracy mózgu oraz doskonaleniu procesów poznawczych i emocjonalnych.
Zajęcia rekreacyjno-ruchowe indywidualne
Zajęcia rekreacyjno-ruchowe indywidualne służą poprawie ogólnej sprawności i wydolności psycho-fizycznej. Pozwalają rozwinąć nowe umiejętności ruchowe i dostarczają nowych doświadczeń. Poprawiają nastrój oraz samopoczucie ćwiczących.
Zajęcia społeczne
Zajęcia społeczne pomagają naszym podopiecznym w pełniejszym, bardziej samodzielnym funkcjonowaniu zarówno w placówce jak i poza nią. Podczas zajęć rozwijamy umiejętności komunikacyjne, kompetencje społeczne, uczymy się jak radzić sobie w dobie nowych technologii.
Dzienny Dom Pobytu w Łazach
20 września mieliśmy okazję gościć w DDP w Łazach. Wraz z seniorami wykonaliśmy pamiątkowe zakładki do książek oraz magnesy na lodówkę. Wysłuchaliśmy też prelekcji na temat gatunków dzikich zwierząt. Spotkanie z seniorami otworzyło nas na nowe doświadczenia, nasi gospodarze chętnie dzielili się z nami swoim doświadczeniem życiowym oraz ,często niełatwymi, historiami ze swojego długiego życia. Dziękujemy Fundacji Tropami Dzikich Zwierząt oraz Seniorom DdP w Łazach za „leśne opowieści”i serdeczne przyjęcie.