• Klasztor w Drohobyczu pw. Jezusa Dobrego Samarytanina
  • Profil Bonifratrów w serwisie Facebook
  • Profil Bonifratrów w serwisie Instagram
Projekty realizowane ze środków UE

Wrocław

Uwaga!!!

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż od dnia 16 października 2020 roku działalność Poradni Ziołolecznictwa zostaje zawieszona do odwołania.

Dziękujemy za korzystanie z naszych produktów bonifraterskich i zachęcamy do kupowania przez aptekę internetową

Zapraszamy do zakupów online: https://apteka.bonifratrzy.pl/

oraz    w sklepie internetowym  https://recepturybonifratrow.pl

 

Bonifratrzy to katolicki zakon szpitalny, który został założony przez świętego Jana Bożego w roku 1540 w Hiszpanii.
Głównym celem zakonu jest opieka nad chorymi, a ziołolecznictwo to jeszcze jeden znak obecności Bonifratrów w służbie Bogu w chorych i cierpiących.

Wiedzę o właściwościach zdrowotnych roślin rozwijano w zakonach już od wczesnego średniowiecza. Przy klasztorach powstawały szpitale i dlatego przodowały w ziołolecznictwie, wykształcił się tam też zwyczaj uprawiania ziół w ogrodach zwanych wirydarzami. Pierwsza apteka w Polsce istniała w klasztorze na św. Krzyżu już w początkach XII wieku.

Ziołolecznictwo Bonifratrów w Polsce ma swoje źródło w ponad 300-letniej tradycji stosowania leczenia opartego na starych recepturach ziołowych. Tak powstawały mieszanki sypkie na wszelkie dolegliwości, nalewki alkoholowe, maści i syropy. Skuteczność działania tych preparatów sprawdzana była przez lata tradycji stosowania u wielu pacjentów jak i lekarzy.

Obecnie tradycja stosowania ziół jak i pozostałych preparatów ziołowych Zakonu Bonifratrów jest podtrzymywana w szpitalach, domach opieki społecznej, jadłodajniach i polecana w przychodniach porad ziołoleczniczych.

Dziś bonifraterskie poradnie ziołolecznictwa we Wrocławiu, Ząbkowicach, Prudniku i Legnicy służą fachową radą w zakresie leczenia ziołami, a specjaliści dobierają odpowiednie mieszanki ziołowe na podstawie wywiadu i badań lekarskich. Zielarnie polecają bonifraterskie mikstury i mieszanki ziołowe bardzo pomocne w wielu schorzeniach. począwszy od przeziębień, a kończąc na kuracjach w chorobach nowotworowych.

Zioła działają wolno, ale niezwykle skutecznie. Zaletą ziół jest naturalny wpływ i bezpieczne,  nietoksyczne  działanie  na  organizm człowieka, pod warunkiem odpowiedniego komponowania. a jako produkt naturalny są łatwo wchłaniane i przyswajane przez nasz organizm. Zawierają one obok witamin, substancje odżywcze, związki mineralne i wiele mikroelementów. Preparaty ziołowe można stosować profilaktycznie, podnosząc odporność organizmu, stwarzając naturalną barierę dla choroby.
Wielkie znaczenie ma fakt, że stanowią one znakomite uzupełnienie medykamentów syntetycznych i stosowane mogą być równolegle z nimi.

Należy jednak zwrócić uwagę,   że wszelka kuracja ziołami nie może być prowadzona bez uprzedniej wizyty u lekarza. Tylko lekarz może ustalić diagnozę i na tej podstawie można dobrać takie czy inne zioło lecznicze. Co więcej – pojedynczy preparat ziołowy, wyciąg, czy granulat nie zawsze będą skuteczne w przypadku chorób przewlekłych. I dlatego dopiero po pełnej ocenie choroby można zdecydować się na taką lub inną kurację.

W zakresie przyczyn i rozpoznawania chorób Bonifratrzy opierają się na gruncie współczesnej wiedzy medycznej i czynią wszystko, by jak najlepiej wspomóc powrót do zdrowia.

Bonifratrzy nie udzielają porad medyczno-fitoterapeutycznych przez telefon lub pocztą elektroniczną.