„Pożegnanie Lata” już XI – ty raz w naszym Domu
31 sierpnia 2016 r. nasz Dom zorganizował XI-ty już Podkarpacki Festiwal Zabawy i Rekreacji „Pożegnanie lata”, który stał się okazją do zabawy i integracji osób niepełnosprawnych, starszych i chorych z lokalną społecznością.
W imprezie uczestniczyli mieszkańcy i pracownicy 17-tu domów pomocy społecznej z województwa podkarpackiego oraz Cieszyna, Krakowa i Zebrzydowic, uczestnicy 5-ciu WTZ-ów, ŚDS-u, Zaz-u, Domu Dziecka oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych oraz innych zaprzyjaźnionych instytucji. Na festiwal przyjechali przedstawiciele Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej oraz nasi niemieccy przyjaciele ze Straubinga i Słowacji. Obecność O. Prowincjała Eugeniusza Kreta nadała rangi całemu spotkaniu a Bracia Bonifratrzy oraz przedstawiciele społeczności bonifraterskich placówek, którzy przyjechali z odległych miejscowości dostarczyli nam szczególnej radości i poczucia udziału we wspólnej misji.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w naszej Kaplicy, której przewodniczył i homilię wygłosił O. Micheasz Okoński, a oprawę liturgiczną i muzyczną przygotował Zespół Duszpasterski działający w Domu. Po Mszy Św. zaproszeni goście przeszli do ogrodu, gdzie zostali uroczyście przywitani przez O. przeora Michała Ziębę i tu odbywały się dalsze części imprezy. Rozległy, pięknie zagospodarowany dzięki funduszom z Projektu Szwajcarskiego ogród umożliwił zorganizowanie tak dużej inicjatywy oraz zaoferowanie ciekawych i licznych atrakcji rekreacyjnych.
„Pożegnanie lata” realizuje wiele celów.
Promocja osób niepełnosprawnych, ich możliwości i talentów była możliwa dzięki wystawie prac mieszkańców i uczestników z wielu goszczących placówek oraz ich występom artystycznym na scenie, w tym skeczom, przedstawieniom, śpiewom. Występowały także osoby niepełnosprawne spoza instytucji.
Gospodarze tj. mieszkańcy, pracownicy i wolontariusze iwonickiego Domu przygotowali happening „Syn marnotrawny”, który doskonale połączył tematykę przeżywanego obecnie Roku Miłosierdzia z promowanym przez Festiwal zdrowym stylem życia.
Strefa gier i zabaw sportowych, przejażdżki konne, zabawy na „dmuchańcach”, ściana wspinaczkowa, fitness ogrodowy, xbox, pokaz walk rycerskich, kiermasz rozmaitości to atrakcje, które gwarantowały dobrą zabawę i rekreację.
Przygotowaliśmy także ofertę edukacyjną. Dzięki obecności przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego, uczestnicy Festiwalu mogli zapoznać się bliżej z ich pracą, zadawać pytania, robić zdjęcia. Atrakcją był prysznic, którzy strażacy zaoferowali gościom. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny nt. bezpieczeństwa na drodze prowadzony przez policjantów. Zwycięzców i uczestników gier i konkursów mogliśmy nagradzać dzięki wsparciu licznych sponsorów.
Gwiazdą muzyczną był zespół „Baciary”, który swoją góralską muzyką i nowoczesnym graniem dawnych zapomnianych melodii porwał do tańca wszystkich niezależnie od wieku i rodzaju niepełnosprawności.
Głównym celem Festiwalu była integracja. Impreza odbyła się na terenie domu pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, ale było to spotkanie otwarte dla wszystkich. Dzięki dobrej promocji zaproszenie dotarło do szerokiej społeczności lokalnej. Oprócz 450-ciu zaproszonych gości do bonifraterskiego ogrodu zawitały setki osób z Iwonicza i okolicznych miejscowości, w tym kuracjusze z uzdrowiska Iwonicz Zdrój. W niezwykle przyjaznym i swobodnym klimacie osoby niepełnosprawne, chore i starsze wespół z osobami dorosłymi i dziećmi ze środowiska lokalnego bawiły się, tańczyły, spacerowały, konkurowały, a podopieczni naszego Domu sprawdzali się w roli gospodarzy.
Odzew i oceny, z jakimi spotykaliśmy się ze strony uczestników imprezy utwierdzają nas w przekonaniu, ze takie inicjatywy mają sens, a to, co robimy w konkretny sposób łamie stereotypy.
Festiwal trwał do późnych godzin wieczornych i zakończył się pokazem sztucznych ogni oraz żalem, że czas spotkania tak szybko minął.