O Zakonie
Zakon Bonifratrów
Jesteśmy Zakonem o wielowiekowej tradycji. Pełna nasza nazwa brzmi: Zakon Szpitalny świętego Jana Bożego (łac: Ordo Hospitalarius Sancti Joannis de Deo, w skrócie: OH).
Popularne nazwy to: Bonifratrzy, Bracia Miłosierdzia, Dobrzy Bracia, Bracia Szpitalni.
Charyzmat: posługa chorym, ubogim, cierpiącym i opuszczonym.
Działalność: Zgodnie ze swoim charyzmatem, Bonifratrzy posługują chorym i ubogim w prowadzonych przez Zakon: szpitalach, domach opieki, aptekach, poradniach ziołolecznictwa, jadłodajniach dla ubogich, i innych ośrodkach pomocy.
Przełożony Generalny: br. Pascal Ahodegnon
Dom Generalny: Via della Nocetta 263 00164 Rzym, Włochy
Przełożony Prowincjalny: br. Franciszek Salezy Chmiel, OH
Kuria Prowincjalna: Warszawa, ul. Bonifraterska 12
Założyciel Zakonu: św. Jan Boży
Data założenia: po nawróceniu Jana Bożego w 1539 r. w Granadzie zaczęła tworzyć się pierwsza wspólnota, która uzyskała prawne zatwierdzenie w 1572 przez papieża Piusa V. Do Polski bracia dotarli w 1609 r. zakładając szpital w Krakowie.
Hasło Zakonu: Bracia czyńcie dobro
Godło: przedstawia dojrzały owoc granatu, zwieńczony krzyżem, nad którym wznosi się sześcioramienna gwiazda.
Charyzmat Zakonu: Upodabnianie się do Chrystusa współczującego i miłosiernego z Ewangelii, który przeszedł przez ten świat dobrze czyniąc wszystkim i lecząc wszystkie choroby i słabości.
Duchowość: Utożsamienie się z Chrystusem współczującym i miłosiernym poprzez pokorną, cierpliwą i odpowiedzialną posługę chorym i potrzebującym, pełną szacunku i wierności dla osoby, pełną zrozumienia, życzliwości i wyrzeczenia.
Śluby: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa oraz czwarty dodatkowy ślub szpitalnictwa.
Habit: składa się z tuniki, szkaplerza i pasa. Kolor habitu – czarny a do pracy wśród chorych bonifratrzy zakładają habit koloru białego.
Kapłaństwo: Jesteśmy zakonem niekleryckim (brackim) – członkami Zakonu Bonifratrów są przede wszystkim bracia; za specjalnym zezwoleniem wyższych przełożonych możliwe jest podjęcie studiów filozoficzno-teologicznych, celem przyjęcia święceń kapłańskich. Jednakże zależne jest to od potrzeb i władz Zakonu.
Domy formacyjne
Postulat: Wrocław
Nowicjat: Brescia, Włochy
Scholastykat: Wrocław lub inny dom
Okresy formacji
Postulat (kandydatura): od pół roku do dwóch lat
Nowicjat (przygotowanie do złożenia pierwszych ślubów zakonnych): dwa lata
Scholastykat (okres ślubów czasowych i studiów zawodowych): pięć lat