Warsztat Zielarza
Filmy o Warsztacie Zielarza:
Tradycyjne metody lecznicze w Euroregionie Pradziad
Warsztat Zielarza
/opis projektu/
Bonifratrzy to Zakon Szpitalny, którego głównym charyzmatem od ponad 400 lat jest służba ludziom chorym i potrzebującym wsparcia drugiego człowieka. W Polsce Bonifratrzy prowadzą szpitale, domy pomocy, ośrodki wsparcia dla osób niepełnosprawnych, apteki oraz gabinety ziołolecznicze. W Prudniku Bonifratrzy posługują od ponad 250 lat prowadząc szpital, który sukcesywnie był rozwijany.
W okresie komunistycznym szpital – jak wszystkie inne nasze szpitale – został Braciom zabrany i upaństwowiony. Do Zakonu szpital w Prudniku powrócił w 2005 roku, jednak już bez działających struktur szpitalnych. Bracia wówczas w jednej jego części utworzyli Dom Opieki dla 30 osób starszych – pozostała jego część do tej pory nie jest zagospodarowana.
Cały kompleks wpisany jest w Wojewódzkim i Gminnym Rejestrze Zabytków.
Rok temu przystąpiliśmy do projektu transgranicznego Euroregionu Pradziad, gdzie partnerem po stronie czeskiej jest Sanatorium Priessnitza w Jesenniku pielęgnujące tradycje wodolecznictwa.
Opis projektu
Konwent Ojców Bonifratrów w Prudniku posiada wielowiekową tradycję ziołolecznictwa – leczenia mieszankami ziołowymi według tradycyjnej receptury zakonnej. W Prudniku dysponujemy obiektem, który – po przeprowadzeniu prac renowacyjnych – chcemy udostępnić do prezentacji zielarskich tradycji Bonifratrów. Część wyposażenia stanowić będą przedmioty zachowane z dawnej działalności apteczno-zielarskiej Bonifratrów.
Celem projektu będzie stworzenie Warsztatu /pracowni/ Zielarza, gdzie będzie możliwość pokazania tradycyjnych metod leczenia ziołami, będzie również możliwość na miejscu samemu przygotować i degustować wybrane mieszanki ziołowe.
Warsztat ten wzbogaci ofertę turystyczną – jako ciekawostka, na tym samym placu u nas mieści się najstarszy zabytek średniowiecza, pozostałość po średniowiecznym zamku czyli Wieża Woka, która jest główną atrakcją turystyczną Prudnika.
Warsztat Zielarza wraz z czeskim partnerem Sanatorium V. Priessnitza, przyczyni się do wzbogacenia oferty turystycznej i poznawczej.
By jednak móc ten cel realizować, musimy dokonać prac restauratorskich i modernizacyjnych obiektu, który w pierwotnym założeniu w okresie międzywojennym był oranżerią, później agregatornią, a obecnie chcemy nadać mu nową funkcję przystosowując jego powierzchnię do ekspozycji tradycji zielarskich z możliwością organizacji warsztatów zielarskich – stąd nazwaliśmy to miejsce Warsztatem Zielarza.
Zakres prac obejmuje m.in.: wymiana dachu, wymiana okien i drzwi, przygotowanie zaplecza socjalnego i sanitarnego, prace elektryczne, prace hydrauliczne, przystosowanie wnętrza do obsługi gości, organizacja warsztatów, przyjmowanie grup turystów, zaplecze kuchenne i sanitarne, prace wokół budynku, zakup urządzeń do elektronicznej prezentacji ekspozycji.
Odrestaurowany budynek udostępniany będzie nieodpłatnie dla odwiedzających w sezonie turystycznym od kwietnia do września w wyznaczonych dniach i godzinach wskazanych na tablicy umieszczonej w gablocie informacyjnej na obiekcie. W całorocznym ruchu turystycznym (poza wyznaczonymi miesiącami, dniami i godzinami otwarcia) możliwe będzie korzystanie z obiektu po wcześniejszym kontakcie tel. i umówieniu wizyty. W ciągu 5 lat od chwili zakończenia projektu nie zostaną wprowadzone żadne modyfikacje odnośnie pierwotnego przeznaczenia obiektu, który pozostaje własnością Konwentu Ojców Bonifratrów.
br. Eugeniusz Kret
przeor Konwentu
Podsumowanie projektu:
Materiały:
- Zaproszenie do Warsztatu Zielarza
- Klasztor Bonifratrów
- Uzdrowisko Vincenza Priessnitza w Jaseniku
- Dzieje wodolecznictwa
- Dzieje ziołolecznictwa
Zioła
Wystrój Warsztatu Zielarza
Wizyta Przyjaciół z Czech
Próba wystroju Domu Zielarza
Remont Domu Zielarza
Przed remontem