Zakończenie Wizytacji Generalnej w Prowincji Polskiej
W poniedziałek, 14 lipca 2025 roku, w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem rozpoczęło się uroczyste, dwudniowe zakończenie Wizytacji Kanonicznej Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów. W spotkaniu uczestniczyli zarówno bracia zakonni, jak i świeccy współpracownicy zarządzający dziełami bonifraterskimi.
Pierwszy dzień rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Artura Mizińskiego, byłego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. W homilii zwrócił uwagę na trwałość i niezmienność Bożego dzieła, które prowadzony jest także przez Zakon Bonifratrów mimo wyzwań i zmienności współczesnego świata. Podkreślił, że misją Bonifratrów jest niesienie pomocy cierpiącym nie tylko w wymiarze fizycznym, ale również duchowym, co wymaga postawienia Chrystusa w centrum każdego działania. Każdy człowiek, a szczególnie ci zaangażowani w dzieła zakonne i społeczne, powinni rozpoznawać Chrystusa w drugim człowieku i na Nim opierać swoją służbę wobec potrzebujących.
Popołudniowe obrady stanowiły nie tylko podsumowanie wizytacji, ale również przestrzeń do otwartego dialogu. Prowincjał Franciszek Salezy Chmiel złożył podziękowania wizytatorowi, bratu Saji Mullankuzhy’emu za trud i zaangażowanie włożone w przeprowadzenie dwumiesięcznej wizytacji we wszystkich dziełach bonifratrów w Polsce. Podkreślił także otwartość Zakonu na nowe wyzwania, które pojawiają się w zmieniającym się świecie, przy jednoczesnym wiernym realizowaniu charyzmatu św. Jana Bożego.
Wizytator, br. Saji zaznaczył, że wizytacja była wyjątkową okazją do spotkań ze wszystkimi środowiskami bonifraterskimi w Polsce. Zwrócił uwagę na istotę właściwej komunikacji i dobrej współpracy między braćmi a współpracownikami oraz potrzebę wzajemnego wsparcia i solidarności w codziennym życiu zakonnym i służbie. Zachęcał do pielęgnowania otwartości, jedności głosu i dialogu na temat procesów decyzyjnych, podkreślając potrzebę przekazywania wartości i charyzmatu nowym pokoleniom, m.in. poprzez dni integracyjne i szkolenia szpitalnictwa, z naciskiem na holistyczną opiekę.
Generał br. Pascal Ahodegnon podkreślił, że Zakon jest jedną rodziną braci i współpracowników, która powinna zmierzać wspólnie ku realizacji misji pomocy potrzebującym, kluczową rolę wzajemnej komunikacji i współpracy oraz konieczność wspólnego zaangażowania w zmiany, które pozwolą jeszcze skuteczniej służyć chorym i cierpiącym. Odwołał się do wyzwań, lecz wskazał, że nadszedł czas na odnowę, opartą na budowaniu więzi i wspólnym działaniu.
Następnie odbyła się praca w grupach i moderowana dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się refleksjami i pomysłami na dalszy rozwój dzieł Zakonu w Polsce. Pierwszy dzień zakończyły nieszpory, wspólna kolacja i spotkanie integracyjne przy góralskiej muzyce, które sprzyjały tworzeniu żywej, radosnej wspólnoty.
Drugi dzień – 15 lipca 2025 roku – rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez JE Ks. Kardynała Grzegorza Rysia. To wielka radość i zaszczyt dla Zakonu Bonifratrów, że Msza ta została odprawiona przez tak znamienitego pasterza Kościoła, co podkreśla głębokie powiązania pomiędzy zakonem a lokalnym Kościołem i buduje duchową jedność całej wspólnoty.
Po wspólnym śniadaniu odbyła się druga część omówienia wizytacji kanonicznej, tym razem wyłącznie w gronie braci. Moderowali ją Wizytator Generalny br. Saji Mullankuzhy oraz Generał Zakonu, br. Pascal Ahodegnon. Spotkanie skupiło się na pogłębionej refleksji nad Szpitalnictwem w zmieniającym się świecie i rolą brata.
































