XVIII Zjazd formacyjno-integracyjny Rodziny Świętego Jana Bożego
W dniach 2-4 września 2022 r w Zembrzycach koło Kalwarii Zebrzydowskiej, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią covid-19, odbył się kolejny, już XVIII Zjazd Formacyjno-Integracyjny Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego. W roku jubileuszowym – 100-lecia reaktywacji Prowincji Polskiej do ośrodka wypoczynkowo-rekolekcyjnego Totus Tuus przyjechało 200 uczestników: braci i współpracowników ze wszystkich konwentów i dzieł apostolskich naszej Prowincji aby spędzić ze sobą kilka dni na wspólnej rekreacji, modlitwie i edukacji. Podczas trzydniowego spotkania nie zabrakło ciekawych wykładów, omówienia spraw związanych z działalnością Prowincji Polskiej, prac w grupach integracyjnych oraz koncertów.
Przybyłych gości przywitał Prowincjał br Franciszek Salezy Chmiel, który dziękując za przybycie wskazał jak ważna jest jedność i dobra praca pomiędzy bonifraterskimi dziełami w różnych miastach Polski.
Po przywitaniu wygłoszona została krótka prelekcja przez ks. prof. dr hab. Pawła Warchoła OFMConv – ,,O miłosierdziu”. Atrakcją piątkowego wieczoru był występ zespołu Gospelsi, dzięki któremu mogliśmy śpiewem i tańcem wielbić Boga!
Drugiego dnia zjazdu wysłuchaliśmy wykładu jubileuszowego „O naszej działalności i sytuacji w Ukrainie, jak pomagamy, jak możemy pomagać, jaka czeka nas przyszłość”, który poprowadził ks. Mirosław Lech z Ukrainy, proboszcz parafii p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Drohobyczu wspierający od lutego 2022 r. wraz z naszym konwentem bonifratrów poszkodowanych w wyniku konfliktu Ukraińców. Przedstawił formy udzielanej pomocy, zarówno tej materialnej jak i wsparcia modlitewnego i duchowego. W tym czasie udzielono pomocy społeczności lokalnej i uchodźcom dla których zorganizowano miejsca tymczasowego pobytu w szkołach, akademikach, internatach. Na stałe otoczono opieką dwa domy dziecka w Podbużu i Dołhe, gdzie przekazywana jest pomoc humanitarna. Specjalnie dla najmłodszych zorganizowano kampanię „Zestaw Nadia” (nadia – z ukr. nadzieja), obdarowując dzieci specjalnymi worko-plecakami wypełnionymi słodyczami i kolorowankami. Lokalna społeczność otrzymała żywność zakupioną ze środków pozyskanych z bonifraterskich prowincji europejskich, jak i dwie karetki do przewozu chorych – jedną z delegatury węgierskiej bonifratrów, drugą z prowincji hiszpańskiej. Darczyńca z Łodzi – firma H. Skrzydlewska ufundowała karawan do przewozu zmarłych. Dla żołnierzy zakupiono plecaki medyczne, apteczki, noktowizory, generatory prądu. Popołudniu uczestnicy podzielili się na małe grupki aby w ten sposób móc się lepiej poznać, a także kontynuować rozważania o pomocy Ukrainie i codziennej pracy w bonifraterskich dziełach. Następnie na oficjalnym plenum, każda grupa przedstawiła swoje wnioski i pomysły. Wieczorem uczestnicy bawili się na koncercie Lidii Jazgar z zespołem, która zaprezentowała Koncert Jubileuszowy ,,FATE BENE FRATELLI – Bonifraterski Koncert dla Braci Bonifraterskiej”. Solistce towarzyszyli Grzegorz Dowgiałło – śpiew; Michał Ziomek – śpiew oraz Ryszard Brączek – gitara.
Ostatni dzień Zjazdu rozpoczął się od prezentacji:
- Elżbiety Okrasy – prezes Boni Fratres Pharmaceutical
- dr n. farm. Jerzego Jambora – prezes Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zielarskiego
- Michała Lehmanna – Dyrektora Generalnego w Kurii Prowincjalnej
- Wioletty Niemiec – prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego
Po prezentacjach przyszedł czas na podsumowanie tegorocznego bonifraterskiego spotkania.
Prowincjał, br. Franciszek Salezy Chmiel podziękował wszystkim za obecność i za wspaniałą integrację. Wręczył także jubileuszowe statuetki dla przedstawicieli wszystkich konwentów i dzieł bonifraterskich.
Uroczysta niedzielna Msza Święta zakończyła Bonifraterskie Spotkanie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także Ośrodkowi wypoczynkowo-rekolekcyjnemu Totus Tuus za wspaniałą gościnność i pomoc w organizacji.
Wideorelacja z XVIII Zjazdu Bonifratrów