Ulica Bonifraterska – nowe miejsce na mapie Katowic upamiętnia działalność Zakonu Bonifratrów
Z radością i dumą informujemy, że 27 maja 2025 r. odbyła się uroczystość nadania nazwy ulicy Bonifraterskiej w Katowicach. Nowa ulica – biegnąca od ronda przy ul. Katowickiej do skrzyżowania z ul. Nadgórników i ul. Dobrowolskiego – została nazwana na cześć Zakonu Bonifratrów, który od 150 lat niesie pomoc chorym i potrzebującym w tym mieście. Nazwa ulicy Bonifraterskiej została nadana z inicjatywy radnych dzielnicy Bogucice i jednogłośnie zatwierdzona podczas sesji Rady Miasta 28 kwietnia 2025 roku.
Uroczystość odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy była symbolicznym zakończeniem jubileuszowych obchodów 150-lecia działalności Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Zakonu, pracownicy Szpitala, radni miasta oraz zaproszeni goście. Szczególnym momentem było wystąpienie br. Saji Mullankuzhy OH, II Radnego Generalnego i Prowincjała Prowincji Austriackiej, który podkreślił znaczenie tej decyzji dla zakonu i wyraził wdzięczność za wieloletnią współpracę z miastem. – Ta nazwa ulicy jest wielkim uznaniem dla bonifratrów i ich dobrze wykonywanej pracy w tutejszym szpitalu – mówił podczas uroczystości br. Saji.
Decyzja o nadaniu ulicy nazwy „Bonifraterska” to wyraz wdzięczności dla wielu pokoleń zakonników i świeckich współpracowników, którzy przez 150 lat z oddaniem i troską nieśli pomoc mieszkańcom Katowic. To także symbol trwałego związku pomiędzy dziedzictwem duchowym Zakonu Bonifratrów a historią Katowic. – To docenienie naszej działalności w najstarszym szpitalu w Katowicach i wyraz uznania dla wszystkich bonifratrów, którzy nieśli pomoc chorym w tym mieście przez półtora wieku – podkreślił br. Sadok Snopek, przeor katowickiego konwentu.
Ulica Bonifraterska łączy nie tylko ważne punkty komunikacyjne w Bogucicach, ale także symbolicznie łączy tradycję z nowoczesnością i przypomina o wartościach takich jak miłość do bliźniego, troska, altruizm i gotowość do niesienia pomocy.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej inicjatywy, a szczególnie radnym: Damianowi Stępniowi, Maciejowi Biskupskiemu, Krystynie Panek, Barbarze Wnęk-Gabor i Adamowi Szymczykowi oraz mieszkańcom Katowic za ich wsparcie.