Przemówienie Wizytatora Generalnego rozpoczynające kanoniczną wizytację Prowincji Polskiej
W dniu 12 maja 2025 r. od konwentu pw. Trójcy Przenajświętszej w Krakowie rozpoczęła się kanoniczna wizytacja generalna Prowincji Polskiej. Po formalnym otwarciu wizytacji przez Ojca Prowincjała Franciszka Salezego Chmiela, OH na podstawie stosownego Rytuału Wizytator Generalny br. Saji Mullankuzhy, OH, sac. zwrócił się do braci w przemówieniu rozpoczynającym to wydarzenie:
Drodzy Bracia!
Dziękuję bardzo za miłe powitanie! Cieszę się, że jestem tutaj, wśród braci bonifratrów – „dobrych braci”. Od Was mogę się uczyć, co znaczy być dobrym. Wszyscy wiemy, że to Pan Bóg sprawia, że chcemy być dobrzy i że możemy być dobrzy. W Austrii nie nazywamy się „dobrzy bracia”, jak tu w Polsce, ale „miłosierni bracia”. W Krakowie, gdzie św. Papież Jan Paweł II poświęcił cały świat Bożemu Miłosierdziu, stoimy przy grobie św. siostry Faustyny Kowalskiej, a w ten sposób przy źródle Bożej miłości, z której wszyscy możemy czerpać. Dar, który tak dobrze wpisuje się w łaskę Roku Świętego!
Serdecznie witam każdego z was, również w imieniu Przełożonego Generalnego Pascala. On sam chciałby być tu obecny. Jako jego wysłannik mogę zapewnić o jego szacunku, braterskiej miłości i modlitwie.
Wizytacja kanoniczna nie jest audytem, lecz rzeczywiście braterską wizytą, w najlepszym tego słowa znaczeniu, wyjątkową okazją do rozmowy, abyśmy mogli iść w przyszłość wzmocnieni
i z radosnym sercem. Chodzi w niej o poznanie tutejszych zwyczajów, rzeczywistości waszego życia, waszych radości i smutków, waszego życia wiarą i waszego codziennego szpitalnictwa.
Z drugiej strony Ojciec Generał Pascal chciałby wyrazić swoją głęboką więź, bliskość i wsparcie Zarządu Generalnego w Rzymie. Chcemy przyczynić się do tego, abyście naprawdę postrzegali siebie jako część Zakonu obecnego na całym świecie, który daje wam wielkie wsparcie i bezpieczeństwo oraz – jak pięknie wyraził to Papież na początku swojego pontyfikatu – abyście zawsze nosili w swoich sercach pokój i radość a także abyście byli misjonarzami miłosierdzia i miłości Chrystusa.
„Czyńcie dobro Bracia”, taką misję wyznaczył nam święty Jan Boży. I w tym sensie brzmi motto tej wizytacji generalnej: Szerzyć szpitalnictwo w zmieniającym się świecie.
Szpitalnictwo dzisiaj: Ojciec Generał Pascal prosi nas abyśmy byli otwarci na to co nowe. Rozpoznać gdzie dzisiaj człowiek znajduje się w potrzebie, gdzie jest to miejsce, w którym chce postawić nas Bóg, gdzie dzisiaj są szczególnie poranieni, gdzie dzisiaj są cierpiący z powodu trudności. Nie możemy zatrzymać się na tym co już mamy. Musimy zawsze być w drodze, gotowi na przebudzenie i – jeśli to konieczne – weryfikować nasz sposób sprawowania opieki. Chcemy być szczególnie blisko tych, którzy cierpią z powodu choroby psychicznej. Szczególnie pragniemy być blisko tych, którzy są samotni i osamotnieni, z bezdomnymi i z osobami umierającymi, którzy dotarli do kresu swojego życia i przygotowują się do powierzenia swojego życia Stworzycielowi, który wzywa ich do siebie, do niebiańskiej ojczyzny.
Najważniejsze aspekty wizytacji kanonicznej wymienił Przełożony Generalny Ojciec Pascal w swoim piśmie zwołującym wizytacje:
Przekazywanie charyzmatu
Tutaj szczególnie pragnę zaakcentować promocję powołań. Nawet jeśli mało osób chce podjąć życie jako bonifrater, mimo to jestem przekonany, że promocja powołań jest decydująca i przyniesie owoce, „proście Pana żniwa”, powiedział Jezus.
Zarządzanie i współpraca
Święty Jan Boży był rzeczywiście dobrym pasterzem, a temat zarządzania dotyczy dobrego przywództwa, wspierania różnych talentów, włączania współpracowników, którzy nas poznali i pragną dzielić z nami nasz charyzmat.
Ochrona pokrzywdzonych i ochrona klimatu
Przełożony Generalny ojciec Pascal poprosił mnie, abym odpowiadał za te dwa obszary tematyczne, wszędzie je podejmował, wpierał i dalej rozwijał. Dlatego w prowincjach potrzebne są stosowne komisje a w dziełach stosowne grupy, które zaplanują i wdrożą konkretne aktywności i działania. Błogosławieństwem jest to, że dzisiaj przynajmniej w wielu częściach Europy mamy dużą transparentność, że coraz łatwiej rozmawiać nam o tych sprawach.
Odpowiedzi na nową rzeczywistość
Wasza odpowiedź na wojnę w Ukrainie i na falę uchodźców pokazała, jak dobrze potraficie podejść do nowej sytuacji. Ta elastyczność i dyspozycyjność na nowe potrzeby charakteryzowała również naszego założyciela zakonu.
Solidarność i finanse
Cały zakon, jak wiecie, jest dla wszystkich i są prowincje, które mają lepszą sytuację finansową od innych. Z duchem Jezusa jest właściwe, abyśmy wzajemnie sobie pomagali. Jesteśmy „jednym sercem i jedną duszą”, nikt z na nie powinien cierpieć z powodu niedostatku.
Życie braci
Nasze bonifraterskie życie karmi się modlitwą i wiarą. Jak podkreślił to papież Leon XIV podczas swojej pierwszej homilii, chodzi o osobistą relację z Jezusem. Ona nas ożywia, umacnia i prowadzi do tego, aby dać świadectwo temu, czego sami doświadczyliśmy. Również formacja i kontynuacja edukacji, która dla nas jako osób zakonnych nigdy nie może się zakończyć, jest tematem, który nas bardzo zajmuje.
Rewizja struktur zakonu
Czy struktura naszej prowincji jest stosowna do obecnego czasu, czy struktury zarządzania poszczególnych domów mają przyszłość? Również takie pytanie wolno nam postawić.
Drodzy Współbracia! Wizytacja kanoniczna ma oficjalny charakter, ale przede wszystkim jest ona duchowym wydarzeniem, w którym wypraszamy obecność Pana, aby stała się ona czasem łaski i światła dla całej rodziny świętego Jana Bożego. Proszę Was o otwartość i braterskie zaufanie. Już teraz chcemy prosić Ducha Świętego o odwagę dla nas wszystkich, o odnowę, nową wierność, przebudzenie na Boga i ludzi, którzy nas potrzebują!
Dziękuję Wam za uwagę!