• Klasztor w Drohobyczu pw. Jezusa Dobrego Samarytanina
  • Profil Bonifratrów w serwisie Facebook
  • Profil Bonifratrów w serwisie Instagram
Fundacja Bonifraterska
Projekty realizowane ze środków UE

Hospicjum Św. Jana Bożego ponownie działa we Wrocławiu. Nowe wnętrza, niezmienna misja i wartości

Cierpienie nie pozbawia człowieczeństwa – mówił ks. Janusz Gorczyca podczas mszy świętej połączonej z poświęceniem zmodernizowanego budynku Hospicjum Św. Jana Bożego przy ul. Poświęckiej we Wrocławiu i obchodami 25-lecia Hospicjum.   

Uroczystości w hospicyjnym ogrodzie towarzyszyła rzęsista ulewa. „To aura budzi nowe życie, pomaga przyrodzie odrodzić się po zimie. Deszcz jest zwiastunem nowego życia. My dzisiaj celebrujemy nasze święto, aby zgłosić Panu Bogu, że jesteśmy gotowi do podjęcia nowych wyzwań” – mówił w swoim wystąpieniu o. Franciszek Salezy Chmiel OH, przełożony polskiej prowincji Zakonu Bonifratrów. Przypomniał, że powołanie hospicjum jest dziełem delegatury śląskiej Zakonu, wspomniał przy tym przeora Krzysztofa Wąsika OH, delegata generalnego Karola Siembaba, oddał również zasługi bratu Andrzejowi Zawalskiemu oraz wszystkim braciom, którzy współtworzyli i wspierali działalność hospicjum od jego powstania.

„Tu bardziej niż gdziekolwiek indziej liczy się pełna empatii obecność, poszanowanie godności, szacunek. Tu, w obliczu cierpienia i przemijania, dokonuje się coś najważniejszego – spotkanie z drugim człowiekiem” – mówił Jacek Graliński, prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego. –„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przemiany naszej siedziby. Wasze zaangażowanie jest świadectwem, że dzieło św. Jana Bożego jest żywe i potrzebne, że ma moc przyciągania tego, co w ludziach dobre”. 

W odnowionej siedzibie Hospicjum we Wrocławiu swój dom znalazł nowy wrocławski Krasnal Bonifraterek, a za  wsparcie, zaangażowanie, towarzyszenie na co dzień oraz obecność na uroczystości zebranym dziękowali dyrektor Hospicjum Św. Jana Bożego, Barbara Bucka-Surowiec, i przeor wrocławskiego Konwentu Bonifratrów, br. Dawid Fidziński, OH.  

Hospicjum Św. Jana Bożego powstało dzięki determinacji i zaangażowaniu wspólnoty należącego wówczas do delegatury śląskiej Zakonu wrocławskiego Konwentu Bonifratrów oraz ofiarności wrocławian. Od samego początku funkcjonuje w siedzibie przy ul. Poświęckiej 8A, gdzie przyjmuje blisko 200 pacjentów rocznie. Jest też sercem działalności Hospicjum Domowego Bonifraterskiego Centrum Medycznego, które swoim zasięgiem obejmuje województwo dolnośląskie, śląskie, aglomerację łódzką oraz powiat gostyński w Wielkopolsce i zapewnia każdego dnia wsparcie dla 1000 pacjentów. 

Łącznie pod opieką długoterminową Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Hospicjum stacjonarnym i domowym we Wrocławiu oraz Oddziałach Paliatywnych Szpitali w Katowicach i Łodzi pozostaje rocznie prawie 4500 pacjentów, w tym blisko tysiąc z nich przebywa pod opieką w trybie stacjonarnym.