XV Festiwal Rekreacji i Zabawy „Pożegnanie lata” w Iwoniczu
31 sierpnia br. po dwóch latach niebytu (z powodu pandemii) więc tym bardziej wyczekiwane, odbyło się kolejne – XV-te już „Pożegnanie Lata” zorganizowane przez Konwent Zakonu Bonifratrów i bonifraterski Dom Pomocy Społecznej w Iwoniczu przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w kaplicy Domu. Głównym celebransem był ks. Krzysztof Poświata ze Zgromadzenia Księży Michalitów, który w najbliższych dniach kończy swą posługę w Miejscu Piastowym i wykorzystaliśmy tę okazję na podziękowanie za kilkuletnią współpracę i wsparcie duchowe, z którego często korzystaliśmy. Msza św. była okazją do podziękowania dobremu Bogu za obfite łaski i błogosławieństwo, którego mimo niepewnego czasu pandemii i wojny mocno doświadczamy.
Po wspólnej modlitwie zebraliśmy się w kompleksie ogrodowo-wypoczynkowym przy bonifraterskim Domu. Jak zwykle, Festiwal zgromadził wielu gości: podopiecznych i ich opiekunów z 25 dziennych i całodobowych ośrodków wsparcia z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych oraz parafii. Byli z nami beneficjenci projektu „Wychodzimy w Środowisko” – osoby starsze objęte przez nasze opiekunki wsparciem w swoich miejscach zamieszkania oraz rodziny podopiecznych naszego Domu. W sposób szczególny cieszyliśmy się obecnością ojca Prowincjała Franciszka Chmiela, braci z innych bonifraterskich Konwentów oraz gości ze Straubinga w Niemczech.
Oprócz kilkuset zaproszonych gości popołudniem ogród wypełnił się mieszkańcami Iwonicza i pobliskich miejscowości i działa się rzeczywista inkluzja społeczna. Nie miało znaczenia, kto w jakim stopniu jest sprawny, nie miał znaczenia wiek i inne różnice. A działo się tu wiele: na scenie występy osób niepełnosprawnych i spotkanie z mistrzynią Polski i Europy oraz wicemistrzynią świata w chodzie nordic walking, panią Erwiną Wilusz.
Poza sceną wystawa prac podopiecznych z różnych ośrodków wsparcia, strefa sportu i rekreacji, dmuchańce, strzelanie z karabinków laserowych, zajęcia hipoterapii, pokazy sprzętu pożarniczego, ratunkowego i policyjnego i bicie rekordu kilometrów w chodzie Nordic Walking, tym razem pod okiem mistrzyni. A wyzwanie było duże, bo świętując 100-lecie reaktywacji Polskiej Prowincji Bonifratrów bardzo chcieliśmy, aby ubiegłoroczny rekord 96,7 km został pobity i osiągnął 100 i udało się – wspólnym wysiłkiem wielu ochotników rekord wyniósł 104 km. Ponadto dla zainteresowanych odbył konkurs edukacyjny przygotowany przez policjantów na temat bezpieczeństwa, który miał formę warsztatów plastycznych. Zwycięzcy oczywiście zostali nagrodzeni.
Pod wieczór był czas na tańce, najpierw przy dźwiękach zespołu Redlin, a później pod wodzą didżeja.
Lato zakończyliśmy pokazem sztucznych ogni już po zmroku. Pozostał żal, że to co dobre tak szybko się kończy, ale równocześnie poczucie ubogacenia tym spotkaniem: wspólnym czasem, niekończącymi się rozmowami i zabawą, pogłębionymi relacjami, a tak bardzo tego nam potrzeba w tym świecie tak pędzącym i niepewnym.