• Klasztor w Drohobyczu pw. Jezusa Dobrego Samarytanina
  • Profil Bonifratrów w serwisie Facebook
  • Profil Bonifratrów w serwisie Instagram
Fundacja Bonifraterska
Projekty realizowane ze środków UE

Bonifraterska Pielgrzymka: Wilno, Gietrzwałd, Troki i Warszawa – wspólna droga wiary

W dniach 18–21 września 2024 roku Szpital i Konwent Bonifratrów z Katowic zorganizował czterodniową, autokarową pielgrzymkę integracyjną. Był to czas pełen modlitwy, wspólnoty, wzajemnego wsparcia oraz odkrywania miejsc o szczególnym znaczeniu duchowym i historycznym.

Pierwszym etapem pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie – jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych uznanych przez Kościół. To przestrzeń przepełniona ciszą, spokojem i modlitwą, do której licznie przybywają wierni z całego kraju. Uczestnicy pielgrzymki mogli zaczerpnąć wody ze źródła słynącego łaskami i cudami oraz powierzyć swoje intencje Matce Bożej.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Wilnie. Pielgrzymi uczestniczyli tam we Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Następnie zwiedzili starówkę i najważniejsze zabytki miasta.

Szczególne znaczenie miał pobyt w miejscach związanych z kultem Miłosierdzia Bożego. W Wilnie znajduje się bowiem klasztor, w którym św. Faustyna Kowalska usłyszała słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego. To właśnie tutaj powstał również pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Eugeniusza Kazimierowskiego według jej wskazówek. Uczestnicy pielgrzymki odmówili wspólnie Koronkę w miejscu nasyconym duchową głębią i historią.

Wyjątkowym doświadczeniem była także wizyta w kościele pw. św. Krzyża, który niegdyś należał do Bonifratrów. Zakonnicy prowadzili tu szpital od XVII wieku aż do zakończenia II wojny światowej. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Bonifraterskiej „Uzdrowienie chorych”. Pielgrzymi mogli również zaczerpnąć wody z cudownego źródełka znajdującego się pod świątynią.

Podczas pobytu na Litwie pielgrzymi odwiedzili także Troki, gdzie zwiedzili słynny zamek na wyspie otoczonej wodami jeziora Galve. Malownicza architektura oraz niezwykłe krajobrazy pozwoliły uczestnikom przenieść się w czasy świetności Wielkiego Księstwa Litewskiego i pozostawiły niezapomniane wspomnienia.

W drodze powrotnej do Katowic uczestnicy pielgrzymki zatrzymali się w Warszawie na Żoliborzu. Tam odwiedzili kościół pw. św. Stanisława Kostki i pomodlili się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapłana i męczennika, którego świadectwo wiary i odwagi pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Bonifraterska Pielgrzymka była dla wszystkich uczestników czasem duchowego odnowienia, wspólnoty i integracji. Pielgrzymi wrócili do domów wdzięczni, szczęśliwi i umocnieni – pełni wiary oraz nadziei, a także z nowymi wspomnieniami, które na długo pozostaną w ich sercach.