Jubileusz 100-lecia obecności Bonifratrów w Łodzi oraz 25-lecia powrotu szpitala do Zakonu
7 stycznia 2025 r. godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zgromadzili się Bracia Bonifratrzy na czele z Ojcem Prowincjałem br. Franciszkiem Salezym Chmielem, przeorem łódzkiego Konwentu Bonifratrów bratem Andrzejem Zawalskim OH, Honorowym Członkiem Zakonu ks. prałatem Władysławem Łojanem by wraz ze współpracownikami konwentu i szpitala, pacjentami, ich rodzinami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyć uroczystej liturgii sprawowanej pod przewodnictwem biskupa archidiecezji łódzkiej Zbigniewa Wołkowicza.
Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła obchody jubileuszu 100-lecia przybycia braci miłosierdzia do Łodzi i 25-lecia odzyskania Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Świętego Jana Bożego. W homilii biskup zwrócił uwagę na znaczenie miłości w życiu chrześcijańskim:
„Gdy mówimy o miłości bliźniego, pamiętajmy, że Pan Bóg nigdy nie pozostaje dłużny. Za każdą odrobinę miłości z naszej strony odpowiada stokroć więcej. Jeżeli żyjemy w miłości, to wzajemna dobroć wraca do nas. Tam, gdzie jest wzajemna miłość i dobroć, tam mieszka Jezus. A cóż lepszego można mieć w szpitalu niż obecność Jezusa, który jest tak blisko nas?”
Podziękowania za kazanie wygłosił prowincjał Zakonu Bonifratrów, brat Franciszek Salezy Chmiel OH:
„Dzięki Bożej pomocy odzyskaliśmy szpital w 2000 roku. Wsłuchiwanie się w głos Boga i odczytywanie znaków czasu jest dziś niezwykle ważne – współczesny świat bardzo potrzebuje miłości.”
Podczas uroczystości brat Ambroży Maria Pietrzkiewicz OH podkreślił znaczenie tego wyjątkowego jubileuszu:
„Dzisiejsza uroczystość to moment refleksji i wdzięczności wobec wszystkich osób, dzięki którym 25 lat temu szpital powrócił do Zakonu Bonifratrów. W pamiętną sylwestrową noc 1999 roku czekaliśmy na ten moment z niecierpliwością, trwogą i nadzieją. Dziś, po 25 latach, możemy z dumą powiedzieć, że tworzymy szpitalną rodzinę św. Jana Bożego. Każdy, kto z determinacją, poświęceniem i niekiedy wyrzeczeniem pochyla się nad drugim człowiekiem, kontynuuje misję i charyzmat św. Jana Bożego.”
Pod koniec uroczystości biskup Zbigniew Wołkowicz otrzymał bukiet 25 róż – symbolizujących wzajemną miłość i wdzięczność za wspólnie przeżyte lata.
Rys historyczny
Historia Bonifratrów w Łodzi sięga początków XX wieku. 1 października 1925 roku Generał Zakonu wydał dokument zezwalający na założenie w prowincji polskiej nowego konwentu. Pierwszą siedzibą braci był mały domek zakupiony wraz z placem, na którym miał stanąć duży, kilkupiętrowy szpital na 300 łóżek ze specjalistycznymi ambulatoriami i poradnią dla matek, z których uboga ludność mogłaby korzystać bezpłatnie. Uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę konwentu-szpitala dokonał ks. biskup Wincenty Tymieniecki w sierpniu 1928 roku. W roku 1939 wykończona została kaplica i jedno skrzydło szpitala, które miało zostać oddane do użytku we wrześniu, w dzień patrona konwentu – św. Rafała Archanioła. Plany uroczystego otwarcia szpitala zostały jednak przerwane przez wybuch II wojny światowej. Po wojnie obiekt przejęło państwo.
Ostatnia dekada XX w. przyniosła łódzkiemu konwentowi ogromne zmiany, które dla Bonifratrów są krokiem w nowe tysiąclecie. Pierwszymi znaczącymi na tej drodze etapami były zmiany związane z wytwarzaniem preparatów ziołoleczniczych oraz podjęcie działalności przez nowo utworzoną środowiskową Stację Opieki Socjalnej Bonifratrów i Ośrodek Rehabilitacji. 1 Stycznia 2000 r. był dla łódzkiego konwentu dniem historycznym. Tego dnia bowiem Bonifratrzy łódzcy zaczęli samodzielnie prowadzić Szpital świętego Jana Bożego. W 2000 r. podjęli też trud objęcia miejscowej ludności kompleksową opieką medyczną w ramach utworzonego POZ.