Szpitalnictwo na wiosnę – 27 i 28 marca 2017r.
W dniach 27–28 marca 2017 r. w naszym warszawskim konwencie odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Szkoły Szpitalnictwa.
Szkolenie zorganizowano w odpowiedzi na apel Brata Prowincjała, zawarty w liście z dnia 29 listopada 2016 r., odnoszący się do szkoły szpitalnictwa i zagadnień związanych z podejmowaniem działań formacyjno-szkoleniowych.
,,Formacja w zakresie szpitalnictwa powinna wprowadzać nas w dynamikę ciągłego wzrostu i pogłębiania wiedzy oraz rozwijania postaw i zachowań, które charakteryzują nas, jako szpitalików.”
Prelekcje poprowadzili Br. Łukasz Dmowski OH i Pan Grzegorz Waberski — koordynator Szkoły z ramienia Prowincji. Wykład dotyczył wielu aspektów funkcjonowania Zakonu Św. Jana Bożego.
Św. Jan Boży — skromny i ubogi Portugalczyk, żyjący w XVI wieku — choć nie szukał w życiu rozgłosu i kariery, stał się świętym ambasadorem humanizmu. Jest nim do dnia dzisiejszego.Jego życie było umiłowaniem bliźnich, zwłaszcza chorych i nieszczęśliwych. Jego pracą była służba najniższej nędzy ludzkiej. Jego dzieło stało się początkiem współczesnego szpitalnictwa, a jego śmierć na klęczkach była zjednoczeniem z Bogiem. Jego życie trwa nadal w jego braciach Bonifratrach i całej rodzinie bonifraterskiej.
Tak wiele zmieniło się od czasów Św. Jana Bożego. Nadal jednak pozostało cierpienie i bezradność człowieka wobec choroby.
Bóg posyła Nas, abyśmy przedłużali na ziemi obecność Chrystusa, Dobrego Samarytanina, przez leczenie i opiekę nad chorymi. Abyśmy byli naśladowcami Św. Jana Bożego — przyjaciela i brata wszystkich chorych, i ukazywali w ten sposób światu godność i wartość człowieka, nawet najbardziej chorego.
Pracując mozolnie każdego dnia w szpitalach, aptekach, przychodniach i domach opieki niesiemy w ten sposób dobrą nowinę i ulgę w chorobie wszystkim ludziom , aby uświęcać siebie i tych, do których jesteśmy posłani.
Bonifratrzy.