Uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w związku z otwarciem Regionalnego Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych
Jedno z najnowocześniejszych centrów leczenia nowotworów w Polsce powstało w łódzkim Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego. Centrum pozwoli na to, by każdy pacjent mógł być u łódzkich Bonifratrów leczony kompleksowo: od diagnozy po terapię. Wszystko to w ramach kontraktu z NFZ, czyli z punktu widzenia pacjenta bezpłatnie.
Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych będzie działać się w nowym, liczącym 1400 m2, budowanym przez kilkanaście miesięcy, skrzydle szpitala. Zlokalizowano w nim Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Onkologii Klinicznej i Chemioterapii, a także bardzo ważną dla działania całej placówki Centralną Sterylizatornię.
Jednak to nie wszystko. Rozbudowa objęła także istniejący budynek, dzięki czemu w szpitalu przybyła nowa sala operacyjna, dwukrotnie powiększono salę wybudzeń, wzrosła liczba łóżek. Powiększony został także Oddział Medycyny Paliatywnej w istniejącym, głównym gmachu szpitala.
Co zyskuje pacjent szpitala?
- Kompleksową diagnostykę i leczenie chorób onkologicznych
- Krótszy czas oczekiwania na zabiegi i operacje, wykonywane z użyciem najnowocześniejszej, wysokospecjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego.
- Krótszy czas hospitalizacji poprzez nowe procedury chirurgiczne w szpitalu
- Szpital zwiększy liczbę zabiegów i operacji o 25%.
- Szersza dostępność do świadczeń onkologicznych i z zakresu onkohematologii.
- Zwiększenie liczby specjalistycznych badań diagnostycznych (tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny)
- O 40% zwiększy się liczba łóżek na oddziale paliatywnym
– Ta inwestycja umożliwi nam także wdrożenie nowych procedur zabiegowych, co zdecydowanie skróci czas hospitalizacji, a tym samym ułatwi dostęp do oferowanych przez nas świadczeń medycznych – mówi Mateusz Kuzdak, dyrektor Szpitala Zakonu Bonifratrów w Łodzi.
W nowo wybudowanym skrzydle szpitala powstał nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej, który umożliwi pacjentom szybki i bezpłatny dostęp do wysokospecjalistycznych badań w ramach kontraktu z NFZ. W skład zakładu wchodzą m.in. gabinety USG (w tym jeden dostosowany do wykonywania biopsji pod kontrolą USG), dwa aparaty RTG, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, który został zakupiony specjalne dla potrzeb zakładu ze środków rządowego Funduszu Wsparcia Przeciwdziałania Covid – 19 na potrzeby mieszkańców Województwa Łódzkiego.
Zakład został usytuowany poza głównym kompleksem szpitalnym. Zapewni to łatwy dostęp do diagnostyki pacjentom, którzy chcą skorzystać z badań ambulatoryjnie, poza leczeniem szpitalnym. Nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej daje pacjentom szpitalnym stały dostęp do wysokospecjalistycznych badań, a tym samym ułatwia szybką diagnostykę chorych przebywających w szpitalu, a także pacjentów poradni specjalistycznych szpitala, leczących się tu w ramach umowy z NFZ.
Podczas uroczystości w nowym skrzydle szpitala odsłonięto obraz Matki Bożej podarowany łódzkim Bonifratrom, który przez wiele lat zdobił ściany watykańskiej sypialni św. Jana Pawła II. Brat Eligiusz Mucha OH, pielęgniarz papieski, z potrzeby serca, przekazał ten nieoceniony dar do nowo powstałego budynku w Szpitalu św. Jana Bożego w Łodzi. Bonifratrzy, którzy są właścicielem szpitala i nim zarządzają, przyjechali do Łodzi w 1924 roku. Od razu ostro zabrali się do pracy: już cztery lata później zaczęli wznosić duży nowoczesny szpital na 300 łóżek i w nieco ponad rok wybudowali pierwsze skrzydło. Cały szpital był gotowy do użytku w 1939 roku. Niestety, wybuch wojny nie pozwolił na jego uruchomienie, po zajęciu Łodzi szpital przejęli Niemcy. Bonifratrzy nie odzyskali go po wojnie, ponieważ został znacjonalizowany i przejęty przez miasto. Do zakonu szpital wrócił dopiero 1 stycznia 2000 roku.
Bonifraterskie Centrum Medyczne to ogólnopolska grupa, dysponującej największym zapleczem szpitalnym w kraju – to 670 łóżek w kilku szpitalach w Polsce, 2,5 tysiąca pracowników, w tym 2 tysiące lekarzy i pielęgniarek. Bonifratrzy znani są z opieki rehabilitacyjnej – oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i w Piaskach – Marysinie.
Papieski obraz Maryi w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi.
„Przyjmujemy i wypełniamy wolę Bożą, naśladując prostotę, gotowość, oddanie i wierność naszej Pani Najświętszej Maryi Panny, staramy się odzwierciedlać Jej macierzyńską miłość w naszym apostolstwie wśród cierpiących. Dziękujemy Jej za szczególną opiekę nad nami oraz nad osobami, którymi się opiekujemy; radujemy się z miejsca, jakie Ona zajmuje w Kościele i darzymy Ją uczuciem czci synowskiej”.
por.: Konstytucje Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego 4,c;
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który w 1979 roku, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, dostał papież Jan Paweł II będzie towarzyszyć chorym, ich rodzinom i personelowi medycznemu w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi. Jak wizerunek Matki Bożej trafił do łódzkich Bonifratrów?
Wszystko ma z pewnością swój początek w czci, jaką Bonifratrzy otaczali Maryję od chwili utworzenia zakonu w XVI wieku. Już święty Jan Boży, założyciel Zakonu Szpitalnego Bonifratrów, darzył Matkę Najświętszą synowską miłością i całkowitym zaufaniem. Zakon, wpatrując się w swojego Ojca codziennie modlił się do Boga za Jej wstawiennictwem, czy to odmawiając trzy części różańca świętego, czy też w każdą sobotę we wszystkich szpitalach zakonu odprawiano jedną Mszę świętą wotywną do Najświętszej Maryi Panny. Jan Boży w liście do Ludwika Baptysty zachęca do odmawiania różańca w następujący sposób: „Mogę Cię zapewnić, że różaniec był mi zawsze ogromną pomocą. Mam nadzieję, że Bóg udzieli mi łaski odmawiania go tak często, jak będę mógł i jak On będzie sobie życzył”. W pobożności braci Matka Boża pełniła tak wielką rolę, pośrednicząc w wypraszaniu u Dobrego Boga łaski zdrowia duszy i ciała, że na Kapitule Generalnej w Rzymie w 1736 roku obrano Błogosławioną Dziewicę Maryję Patronką Zakonu Szpitalnego. Do chwili obecnej w całym zakonie uroczyście obchodzi się to święto w trzecią sobotę listopada. „Matka Boża, jako „Uzdrowienie Chorych”, zajmowała zawsze szczególne miejsce w życiu naszej wspólnoty szpitalnej” – czytamy w Konstytucjach Zakonu (34,b;).
My w Łodzi szczególnie radujemy się, że właśnie w łódzkim Konwencie Bonifratrów, w łódzkim szpitalu zakonu, powstało jedyne w Europie i na świecie Bonifraterskie Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Zostało ono ustanowione dekretem księdza arcybiskupa Władysława Ziółka, Metropolity Łódzkiego 8 września 2006 roku. Na uwagę zasługuje fakt, że sanktuarium znajduje się właśnie w szpitalu, w miejscu gdzie chorzy tak bardzo potrzebują wsparcia i pomocy, także wsparcia z Nieba.
Teraz w naszym szpitalu znów witamy uroczyście Maryję, która przybywa do nas w swoim Częstochowskim wizerunku z Watykanu. Obraz został namalowany przez Siostrę Grację Miedzińską CSCIJ (+1996), ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Siostra Gracja namalowała kilkanaście podobnych obrazów, które wręczane były przez Matki Generalne Zgromadzenia : M. Cecylię Czerwińską CSCIJ (+2001), która urząd przełożonej generalnej pełniła w latach 1970-1982 i M. Asumptę Stanek CSCIJ, obecnie mieszka w klasztorze Sióstr w Balicach, a pełniącej urząd wyższej przełożonej w latach 1982 – 1994.
Na prośbę błogosławionego ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Siostry Karmelitanki podarowały papieżowi Janowi Pawłowi II 6 czerwca 1979 roku, podczas Pierwszej Pielgrzymki Papieża do swojej Ojczyzny – Polski. Na rewersie obrazu znajduje się napis: „Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Ukochanemu naszemu Rodakowi w darze czci najpokorniejszej i wdzięczności za jego wizytę apostolską i ojcowską w Ojczyźnie składają siostry Karmelitanki Dz. Jezus z Balic. Kraków, 6.VI.1979.”
Jak obraz trafił do Łodzi?
Otóż Zakon Szpitalny św. Jana Bożego – Bonifratrzy począwszy od roku 1874 pełni posługę w Aptece Watykańskiej – Farmacia Vaticana. Wielu polskich bonifratrów pełniło posługę w Watykanie jako farmaceuci i pielęgniarze. Brat Eligiusz OH, polski bonifrater po otrzymaniu obrazu z potrzeby swego serca oddał nieoceniony dar do nowo powstałego budynku w Szpitalu św. Jana Bożego w Łodzi. Z dniem dzisiejszym Matka Boża w widzialnym znaku towarzyszyć będzie zarówno chorym, ich rodzinom, współpracownikom i wszystkim tym, którzy będą przybywać do Regionalnego Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych.
Matko Boża Częstochowska, módl się za nami.
Matko Boża Uzdrowienie Chorych, módl się za nami i za naszymi chorymi.