Koncert Alicji Majewskiej z okazji 25-lecia powrotu Szpitala w Krakowie do Zakonu Bonifratrów
„Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie”. -Platon-
Ten rok jest dla nas rokiem szczególnym. Obchodzimy bowiem 25-lecie powrotu Szpitala Bonifratrów w Krakowie do prawowitych właścicieli, ale również 100-lecie reaktywowania Polskiej Prowincji Bonifratrów oraz 450-lecie zatwierdzenia Bractwa Szpitalnego św. Jana Bożego przez papieża św. Piusa V.
Z okazji 25-lecia powrotu Szpitala do Zakonu Bonifrat01 października 2022 r., wieczorem odbył się koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Warsaw String Quartet oraz ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym. Zaprezentowana opowieść muzyczna była sentymentalną, pełną radości z życia, ale też refleksji podróżą, w którą zabrała nas Pani Alicja Majewska, niezwykle pogodna i ciepła osoba z ogromnym poczuciem humoru. Opowiedziała wiele ciekawych historyjek związanych ze wspólną pracą z Włodzimierzem Korczem. Magiczny klimat Sanktuarium Św. Jana Bożego w połączeniu z talentem artystów pozwolił na chwilę zapomnieć o codziennych sprawach, a problemy i troski w cudowny sposób przestały mieć znaczenie.
Bonifratrzy w Krakowie działają już ponad 400 lat, a historia Dobrych Braci rozpoczęła się w 1609 r., kiedy powstał pierwszy bonifraterski Szpital ufundowany przez Waleriana Montelupiego wspieranego przez krakowskie mieszczaństwo. 1 stycznia 1949 roku decyzją nowych władz Szpital został upaństwowiony, a w październiku 1950 roku przeszedł całkowicie pod Zarząd Miasta Krakowa. Na mocy porozumienia z Wojewodą Krakowskim 1 stycznia 1997 r. bracia Bonifratrzy odzyskali Szpital, wrócił do Zakonu. Tym samym stał się jednym z pierwszych niepaństwowych szpitali w Polsce, pw. św. Jana Grandego, reformatora hiszpańskiego szpitalnictwa, wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II w 1996 roku.
Bonifraterski zakątek na krakowskim Kazimierzu w styczniu 2022 r. obchodził 25-lecie powrotu Szpitala do Zakonu Bonifratrów.
Bogata i trudna historia Bonifratrów nie przeszkodziła realizować charyzmatu szpitalnictwa do dnia dzisiejszego. Placówka pełni wielowiekowe dzieło zgodnie z wymogami współczesnej wiedzy i techniki medycznej podejmując obecne wyzwania.
fot. Grzegorz Liszka