Logo Bonifratrzy

Konferencja naukowa “Czas to miłość…- stulecie reaktywacji bonifraterskiego szpitalnictwa w Polsce”

W dniach 25-26 marca 2022 r. w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia reaktywacji Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów w Krakowie-Łagiewnikach zorganizowana została konferencja naukowa “Czas to miłość…-stulecie reaktywacji bonifraterskiego szpitalnictwa

Mszą św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęły się dwudniowe obchody związane ze 100-leciem reaktywacji Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów. Eucharystii przewodniczył ks. bp Damian Muskus OFM, który w swej homilii podziękował braciom za ich posługę, a nawiązując do uroczystości Zwiastowania, powiedział: Wydarzenie, które zmieniło bieg historii nie miało widzów. Wiadomość
o tym, że Bóg wybrał czas i miejsce na przyjście Mesjasza, została przekazana tylko jednej osobie, i to z zaskoczenia. Sam moment Zwiastowania dokonał się dyskretnie i w skromnej scenerii. Bóg lubi bywać w nieciekawych miejscach i wśród osób, na które inni zwykle nie zwracają uwagi. Sam też wybiera czas spotkania. Wielkie dzieła w Kościele nie wyrastają z geniuszu ludzkiego, lecz zaczynają się od pełnego ufności „fiat”. Po Mszy św. uczestnicy konferencji udali się do Auli św. Jana Pawła II, gdzie powitał ich prowincjał br. Łukasz Dmowski. Konferencję rozpoczęto od wysłuchania nagranego przemówienia abp. Grzegorza Rysia, który ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie mógł być z nami obecny. Pierwszy dzień konferencji poświęcony był historii i dziedzictwu Zakonu. Ojciec dr Hubert Matusiewicz zaprezentował temat „Bonifratrzy – zakon zrodzony z Ewangelii miłosierdzia”, dr Maksymilian Kuśka – opiekun zbiorów bibliotecznych i archiwalnych konwentów bonifraterskich w Cieszynie, Zebrzydowicach i Prudniku – wskazał na polityczne, społeczne i gospodarcze uwarunkowania odradzania się polskiej prowincji Zakonu. Ks. prof. dr hab. Józef Marecki z Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie przedstawił słabo rozpoznany dotąd temat działań władz komunistycznych wobec zakonników, a mgr Jan Masłyk także z Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie omówił społeczne i kulturowe znaczenie działalności Zakonu Bonifratrów w XX wieku.
Podczas sesji popołudniowej zatytułowanej „Zabezpieczania bonifraterskiego dziedzictwa” dr Marek Bebak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiego Konwentu Bonifratrów omówił stan zabezpieczania i opracowania kolekcji ksiąg chorych, zwracając uwagę, że są one cennym źródłem nie tylko dla historii medycyny, ale także dla innych dziedzin nauki. Dr Grzegorz Joachimiak, muzykolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, zaprezentował badania nad muzykaliami z bonifraterskich konwentów we Wrocławiu i Prudniku, pokazując, jak ważnymi ośrodkami muzycznymi były w XVIII i XIX wieku śląskie konwenty bonifraterskie. Zgromadzone w klasztorach rękopisy oraz druki muzyczne są obecnie opracowywane i stopniowo wprowadzane do Międzynarodowego Katalogu Źródeł Muzycznych (RISM). Dr Katarzyna Płaszczyńska-Herman z Katedry Edytorstwa UJ omówiła zabytkowe oprawy książek z krakowskiej biblioteki bonifratrów, a mgr Judyta Pawlak z Konwentu Bonifratrów w Krakowie przedstawiła problematykę ochrony dziedzictwa medycznego na przykładzie krakowskiego Szpitala Bonifratrów.

„Chcemy naśladować boskiego Samarytanina w jego posłudze, w odnajdywaniu w drugim człowieku obrazu Boga i w posłudze tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Tak staramy się działać jako bracia i współpracownicy świeccy, bo bez pomocy tych ostatnich nie ukończylibyśmy żadnego dzieła” – tymi pięknymi słowami brat Łukasz rozpoczął sesję pierwszą wykładów medycznych podczas drugiego dnia jubileuszowej konferencji naukowej. Był on w całości poświęcony został zagadnieniom medycznym. Wykładowcami byli specjaliści z bonifraterskich szpitali w Katowicach, Krakowie i Łodzi. Honorowym gościem konferencji był prof. Mirosław Janowski Md, PhD z Uniwersytetu w Maryland, USA, jeden z założycieli i pierwszy prezydent Towarzystwa Naukowego Neurointerwencji Nawigowanych Obrazem (SIGN), który wygłosił „wykład stulecia” zatytułowany „Przyszłość medycyny za 10, 15 i 100 lat”.

We foyer konferencji można było obejrzeć wystawę planszową “Od stuleci w służbie chorym i potrzebującym. Bonifratrzy w Polsce”, która stanowi upamiętnienie reaktywacji Prowincji Polskiej Zakonu Szpitalnego – Bonifratrów. Przedstawia tradycję niesienia pomocy potrzebującym oraz posługi pełnionej w aptekach, poradniach ziołoleczniczych, szpitalach oraz domach opieki społecznej. Wystawa podkreśla długoletnią obecność i misję bonifratrów wśród lokalnej społeczności.


Jubileusz 100- lecia reaktywacji Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów