Klasztor w Drohobyczu pw. Jezusa Dobrego Samarytanina

Światowy Dzień Osób Konsekrowanych A.D. 2026

3 luty 2026 r. – W Świeżo Ofiarowania Pańskiego w Klasztorze Sióstr Benedyktynek św. Józefa w Sołonce k. Lwowa. Światowy Dzień Osób Konsekrowanych, rozpoczął się konferencją ks. Wiktora Kowalskiego na temat żertwy i poświęcenia się Bogu. W swoich rozważaniach ks. Wiktor przypomniał słowa Benedykta XVI skierowane do zakonników: „W sakramencie chrztu świętego wyrzekliście się szatana i jego dzieł, otrzymując dary łaski niezbędne do chrześcijańskiego życia i świętości. Już wtedy otrzymaliście łaskę wiary, która pozwoliła wam zjednoczyć się z Bogiem. W momencie powołania zakonnego, czyli ślubów, wiara pozwoliła wam głębiej zjednoczyć się z tajemnicą Serca Jezusowego, w której odkryliście skarby. Tym razem wyrzekliście się dóbr, zarządzania własnym życiem, rodziną i nabywania majątku, aby zyskać wolność niezbędną do nieograniczonego oddania się Chrystusowi i Jego Królestwu”.

Po adoracji Najświętszych Sakramentu odprawiona została Msza Święta, której przewodniczył bp Leon Mały. Zakonnicy i zakonnice wspólnie modlili się o upragniony pokój dla Ukrainy.

Biskup Leon w swoim kazaniu skupił się na przesłaniu, jakie „Didache” niesie światu, wczesnochrześcijańskie dzieło, które według tradycji zawiera naukę Dwunastu Apostołów:

— „Czuwajcie w życiu waszym. Bądźcie czujni. Niech wasze lampy nie gasną, a biodra wasze niech będą zawsze przepasane. Bądźcie gotowi, bo nie znacie godziny, w której Pan przyjdzie”. Ten tekst nie stracił dziś swojej mocy. Czytamy dalej: „Zbierajcie się często, aby zaspokoić potrzeby dusz waszych. Bo, jak powiedziano, cała wasza wiara pójdzie na marne, jeśli nie będziecie doskonali na końcu czasów”. Słowa te zostały napisane dwa tysiące lat temu. I dziś są nadal aktualne, choć trudne i wymagające. Czuwajmy, więc i módlmy się, abyśmy byli przygotowani na szczęście.

Po Liturgii Słowa zgromadzeni wyznali wiarę i odnowili śluby zakonne, ponownie potwierdzając oddanie Bogu i posłuszeństwo Jego woli.

Spotkanie zakończyło się wspólną ucztą – agapą.

 

Copyright 2015 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry