Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego – Kraków

ARTROSKOPIA BARKU

Wprowadzenie
Artroskopia barku to operacja mająca na celu leczenie uszkodzeń w obrębie stawu barkowego. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są:

  • Akromioplastyka (uwolnienie i usunięcie zrostów w przestrzeni podbarkowej),
  • Reinsercje obrąbka stawowego przy niestabilności barku,
  • Rekonstrukcja ścięgien stożka rotatorów,
  • Usunięcie ciał wolnych z barku,
  • Wycięcie zmian zwyrodnieniowych.

Podczas jednego zabiegu chirurg ortopeda może podjąć się wykonania kilku procedur jednocześnie. Wraz ze wzrostem ilości naprawianych struktur wydłuża się czas rehabilitacji potrzebnej do pełnego powrotu do zdrowia.

Czy po artroskopii stawu barkowego konieczna jest rehabilitacja?
Rehabilitacja po zabiegu jest niezbędnym elementem powrotu do pełnej sprawności. Prawidłowa ruchomość i stabilność barku oraz właściwy rytm ramienno-łopatkowy po artroskopii jest możliwy do odzyskania tylko przy dobrze poprowadzonej fizjoterapii. Brak procesu usprawniania najczęściej prowadzi do przykurczu torebkowego i mięśniowego, a co za tym idzie ograniczeniu ruchomości i niejednokrotnie pojawienia się dolegliwości bólowych.       

Kiedy zacząć rehabilitacje?
Rehabilitacje można rozpocząć już kolejnego dnia po zabiegu. Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta dokładnie wyjaśni jakich czynności należy unikać. W zależności od tego jakie struktury zostały naprawione, w początkowym etapie skupiamy się na redukcji bólu i ruchach biernych prowadzonych przez terapeutę oraz pracy pośredniej i tapingu. Również w tym czasie można ćwiczyć sąsiednie stawy kończyny górnej, a fizjoterapeuta zleca pierwsze ćwiczenia domowe prowadzone w odciążeniu. Najgorszym rozwiązaniem jest unieruchomienie barku w temblaku na kilka tygodni!

Jak długo trwa rehabilitacja?
Długość procesu usprawniania zależy od rodzaju i sposobu leczenia artroskopowego zastosowanego przez lekarza ortopedę. Minimalny czas powrotu do zdrowia przy niedużych zabiegach artroskopii barku to około 6 tygodni. Przy złożonym leczeniu jak np.: rekonstrukcja stożka rotatorów, ten czas może wynosić nawet 6 miesięcy. Należy pamiętać, że każdy bark pomimo tego samego rodzaju zabiegu będzie się zachowywać inaczej, a czas rehabilitacji jest bardzo indywidualny. Stąd okres powrotu do pełnej sprawności może być różny dla każdego pacjenta.   

Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem dobrze jest zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do rehabilitacji taki jak: piłka oraz elastyczna taśma. Ten sprzęt umożliwi kontynuowanie procesu rehabilitacji w domu, co jest niezbędnym elementem szybkiego powrotu do zdrowia.
Kolejną rzeczą, którą warto nabyć są żelowe okłady chłodzące, które przydadzą się zwłaszcza w początkowej fazie rehabilitacji.
Ostatnim elementem, który może być potrzebny to orteza lub temblak na bark. Tego rodzaju zaopatrzenie ortopedyczne jest przydatne podczas snu, oraz zabezpieczy bark przy podróżowaniu.

Główne cele rehabilitacji:

  1. Zmniejszenie bólu i obrzęku, który może pojawić się po zabiegu,
  2. Uzyskanie pełnej ruchomości w stawie ramiennym oraz przywrócenie rytmu ramienno-łopatkowego,
  3. Odzyskanie stabilności stawu barkowego,
  4. Poprawa siły kończyny górnej umożliwiająca wykonywanie czynności dnia codziennego,
  5. Trening zręcznościowy zawierający elementy pozwalającE na powrót do ulubionych dyscyplin sportowych.

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów fizjoterapie wykonuje zespół specjalistów:

dr n. o zdr. Rafał Trąbka

mgr Łukasz Gregulski

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry

Pin It on Pinterest