Ciekawostki – Informacje o Helicobacter pylori (Hp)

Nieinwazyjny test oddechowy ma na celu wykrycie (lub wykluczenie) zakażenia przewodu pokarmowego bakterią zwaną Helicobacter Pylori (HP).

U bardzo wielu pacjentów może ona powodować zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenia żołądka, dwunastnicy, itp.

Badanie przeprowadzane jest w sposób nieinwazyjny.

Helicobacter pylori, znana także pod nazwą Campylobacter pylori, to Gram ujemna pałeczka o heliakalnym, spiralnym kształcie.
Helicobacter pylori towarzyszy 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz 90% przypadków dających objawy wrzodów w dwunastnicy. Bakteria ta, uznawana jest za głównego sprawcę choroby wrzodowej.

Wieloletnie obserwacje i badania potwierdziły ponad wszelką wątpliwość udział zakażenia w etiopatogenezie raka żołądka a Helicobacter pylori został wpisany na listę czynników kancerogennych na 1 miejscu.

W chwili obecnej uważa się, że od 20% do 40% mieszkańców Europy Zachodniej i Ameryki Północnej jest zakażonych tym patogenem, często nie zdając sobie z tego sprawy. W krajach rozwijających się, szczególnie w Azji i Afryce odsetek zakażonych Helicobater pylori sięga 80%.

Ze względu na specyficzne mechanizmy ochronne Helicobacter pylori może neutralizować kwas solny produkowany przez komórki śluzówki żołądka. Pozwala mu to kolonizować organ powszechnie uważany za wolny od bakterii – żołądek.

Obecność żywych bakterii Helicobacter pylori w żołądku prowadzi do zaburzenia prawidłowego jego funkcjonowania poprzez alkalizację śluzu i zaburzenie jego funkcji wydzielniczych. Ponadto zakażenia w sposób naturalny prowadzi do reakcji układu immunologicznego, wzmożonej infiltracji ściany żołądka i rozwoju stanu zapalnego.

W skrajnych przypadkach odpowiedź układu immunologicznego może doprowadzać do rozwoju związanego z zakażeniem Helicobacter pylori chłoniaka komórek B. Zakażenie, często jednak pozostaje bezobjawowe i przy braku prawidłowej diagnostyki może trwać przez wiele lat prowadząc do rozwoju wielu patologii żołądka.

Badanie wykonywane jest wyłącznie odpłatnie.

 

Recepcja:
tel. 12 37 97 390
tel. kom. 515 80 33 11
e-mail: informacja@bonifratrzy.krakow.pl
rejestracja on-line: formularz rejestracyjny

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry

Pin It on Pinterest