Szpital po odzyskaniu przez Zakon
Przemiana Szpitala od 2009 roku
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach powstał jako fundacją ks. Leopolda Markiefki. Uroczyste otwarcie i poświęcenie konwentu, szpitala i apteki nastąpiło we wrześniu 1874 roku. Szpital początkowo był przeznaczony dla górników zatrudnionych w okolicznych kopalniach oraz miejscowej ludności. Bonifratrzy prowadzili szpital do 1939 roku nieraz wpisując się w historię dzielnicy, pomagając w różnych kryzysowych sytuacjach. Po II wojnie światowej Bonifratrzy wrócili do Bogucic, jednak szpital został upaństwowiony. Po usilnych staraniach dopiero rok 2009, czas Jubileuszu 400-lecia obecności Bonifratrów na ziemiach polskich, pozwolił Braciom na nowo objąć mieszkańców Katowic swoim charyzmatem szpitalniczym.
Od momentu przejęcia Szpitala w 2009 roku cały czas modernizujemy wnętrza, tak aby każdy Pacjent naprawdę poczuł się naszym Gościem. Stawiając dobro naszych Pacjentów na pierwszym miejscu, rozpoczęliśmy prace nad unowocześnieniem naszego Szpitala od inwestycji w najlepszej jakości sprzęt i jednocześnie zaprosiliśmy do współpracy doskonały personel medyczny. W kolejnych etapach modernizacji zadbaliśmy o poprawę warunków pobytu pacjentów. Dokonaliśmy tego poprzez podniesienie komfortu sal chorych, gabinetów, sal operacyjnych, a w ramach projektu termomodernizacji zrealizowaliśmy między innymi wymianę okien oraz centralnego ogrzewania w całym budynku.
W Szpitalu dokonano całkowitej wymiany sprzętu i aparatury medycznej oraz wyposażenia sal chorych w łóżka szpitalne, stoliki przyłóżkowe i pościel.
Zakupiono m.in.
- kompletne wyposażenie dla 4 sal operacyjnych – w tym stoły i lampy operacyjne, aparaty do znieczulenia, diatermie, narzędzia chirurgiczne
- aparaturę do wideochirurgii (laparoskopia, artroskopia, histeroskopia)
- aparaty rtg – mobilny i ramię C
- aparaty EKG, aparaturę do badań układu krążenia,
- kardiomonitory
- 4 aparaty USG
- instrumentarium do pracowni endoskopii
Pierwsza modernizacja objęła Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W nowoczesną aparaturę medyczną, obejmującą m.in. sprzęt monitorujący funkcje życiowe, respiratory i specjalistyczne łóżka, wyposażono 4 stanowiska intensywnej terapii. Uroczyste otwarcie oddziału nastąpiło 8 grudnia 2009 roku.
W 2009 roku utworzono dla pacjentów, odwiedzających chorych oraz personelu Szpitala kawiarenkę szpitalną.
W tym roku odnowiono także Oddział Chirurgii Ogólnej. Wszystkie sale chorych są wyposażone w łazienki, a sala pooperacyjna zapewnia monitorowanie parametrów życiowych pacjentów.
Kolejny etap prac modernizacyjnych Szpitala, związany był z uruchomieniem nowych gabinetów dla potrzeb poradni specjalistycznych. Liczba poradni z początkowych 3 wzrosła do 9 w 2011 roku. Od stycznia 2011 roku placówka udziela porad specjalistycznych w ramach kontraktu z NFZ w zakresach:
- Poradnia Ortopedyczno-Urazowa
- Poradnia Kardiologiczna
- Poradnia Chirurgii Ogólnej
- Poradnia Położniczo-Ginekologiczna
- Poradnia Gastroenterologiczna
- Poradnia Chorób Zakaźnych
- Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej
- Poradnia Neonatologiczna
- Poradnia Otolaryngologiczna
W sierpniu 2011 roku, po niespełna czterech miesiącach od rozpoczęcia I etapu prac modernizacji II piętra Szpitala, swoją działalność rozpoczął nowy Blok Porodowy i Oddział Noworodków. Utworzono je w miejscu dawnego oddziału ginekologicznego, poddając stare pomieszczenia kapitalnemu remontowi i całkowitej modernizacji.
Oddział Noworodków wyposażono w wysokiej jakości sprzęt – inkubatory, monitory, lampy do fototerapii, urządzenia wspomagające oddychanie. Dla zwiększenia komfortu rodzących, zakupiono mobilny monitoring kardiotokograficzny, który umożliwia pacjentkom spacery, po wyodrębnionym i przeznaczonym tylko dla nich, korytarzu Bloku Porodowego.
Pacjentki, rodzące w bonifraterskiej placówce, mają teraz do dyspozycji m.in. sale jednoosobowe z indywidualnym węzłem sanitarnym, wanny relaksacyjne oraz łóżka sterowane pilotami. Innowacyjnym rozwiązaniem, na skalę kraju, jest możliwość intymnego porodu rodzinnego tylko w obecności bliskiej osoby. Jest to w pełni bezpieczne dzięki monitoringowi KTG oraz kamerom. Taki system pozwala położnym dyskretnie zadbać o właściwy przebieg porodu. Rodzące mają teraz możliwość odbycia całego porodu w specjalistycznej wannie, Powierzchnia nowej sali cięć cesarskich wraz z częścią przeznaczoną dla noworodka, liczy aż 44 mkw. Automatyczne drzwi i wbudowane w ściany szklane szafy, gwarantują zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Modernizacja sali do cięć cesarskich, daje także przyszłemu tacie możliwość uczestniczenia w narodzinach dziecka. Przestronny Blok Porodowy jest obecnie jednym z najnowocześniejszych na Śląsku.
W 2011 roku uruchomiono dwa nowe pododdziały: Ortopedii i Traumatologii dla Dzieci w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz Szybkiej Diagnostyki Internistycznej w Oddziale Chorób Wewnętrznych. Komfortowe dwuosobowe sale z łazienkami, wyposażone w wygodne łóżka sterowane pilotem, zapewniają komfort pobytu pacjentom. Nowe pododdziały pozwalają na poszerzenie zakresu świadczonych przez Szpital usług.
Przy finansowym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dostosowano gospodarkę cieplną Szpitala do najnowszych wytycznych, dotyczących ochrony środowiska. Prace obejmowały wymianę stolarki zewnętrznej i centralnego ogrzewania oraz ocieplanie stropów i montaż instalacji solarnej. Łączna powierzchnia czynna paneli słonecznych to ponad 80 m2. Audyt energetyczny wykazał, że zapotrzebowanie na energię dla Szpitala zmniejszy się o 30%! Koszt całkowity termomodernizacji wyniósł blisko 4,5 mln PLN. Wymiana okien spowodowała ogromną zmianę na lepsze w wyglądzie placówki – zyskała zabytkowa elewacja, a wnętrza wszystkich pomieszczeń stały się estetyczne i przytulne.
Dodatkowo celem osiągnięcia jak najwyższej jakości i doskonalenia usług medycznych, rozpoczęto w wdrażanie w Szpitalu System Zarządzania Jakością zgodnie z normą ISO 9001-2008.
Audyt przeprowadzony w październiku 2011 przez jednostkę certyfikującą TÜV NORD potwierdził stosowanie przez Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów prowadzony przez Boni Fratres Catoviensis Sp. z o.o. Systemu Zarządzania jakością ISO 9001:2008.
W marcu w ramach realizacji zadania uruchomiono w zabytkowej XiX części budynku Nowoczesny Pododdział Onkologii Ginekologicznej. Natomiast w czerwcu poprzez oddanie do użytku odcinka łóżkowego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego sfinalizowanych został ostatni etap prac związanych realizacją zadania kompleksowej przebudowy Drugiego Piętra Budynku Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach.
W czerwcu przed szpitalem ustawione zostały tablice prezentujące zmiany jakie dokonane zostały w ostatnim czasie.
W II połowie roku rozpoczęty został kompleksowy remont Bloku Operacyjnego (zakończony we wrześniu), Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej oraz wolnostojącego budynku od strony ul. W. Wróblewskiego gdzie uruchomiony został Bonifraterski Ośrodek Zdrowia z bogatą bazą poradni specjalistycznych. Nowoczesny obiekt charakteryzuje klinkierowa elewacja, przeszklona klatka schodowa i ciekawy wystrój wewnętrzny łączy nowoczesność z tradycją. Pacjenci są przyjmowani w przestronnym holu recepcyjnym. Lekarze mają do dyspozycji 9 gabinetów lekarskich 5 gabinetów zabiegowych.
W Bonifraterskim Ośrodku Zdrowia udzielane są porady specjalistyczne w 15 zakresach:
- Poradnia Medycyny Prac
- Poradnia Chirurgii Ogólnej
- Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej
- Poradnia Proktologiczna
- Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza
- Poradnia Patologii Noworodka
- Poradnia Gastroenterologiczna
- Poradnia Kardiologiczna
- Poradnia Nadciśnienia Tętniczego
- Poradnia Diabetologiczna
- Poradnia Hepatologiczna
- Poradnia Chorób Metabolicznych
- Poradnia Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych
- Poradnia Otolaryngologiczna
Pacjenci mogą także skorzystać w tym miejscu z porad psychologa, dietetyczki, fizjoterapeuty a młode mamy mogą skonsultować problemy dotyczące naturalnego karmienia z doświadczoną położną.
W Bonifraterskim Ośrodku Zdrowia działa także Szkoła Rodzenia prowadzona przez położne pracujące w Szpitalu Zakonu Bonifratrów, gdzie przyszli rodzice mogą wysłuchać wykładów edukacyjnych, uczestniczyć w ćwiczeniach i warsztatach przygotowujących ich do porodu.
Zakończono prace związane z remontem Bloku Operacyjnego (I piętro), Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej z Pododdziałem Ortopedii dla Dzieci (I piętro), Oddziału Chirurgii Ogólnej – etap 1 (I piętro), Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diagnostyki Kardiologicznej – etap 1 (III piętro). Dzięki zakończonym pracom pacjenci wszystkich Oddziałów Szpitala mają możliwość szybkiego powrotu do zdrowia w wygodnych i komfortowych warunkach w 2-3 osobowych salach z własnym węzłem sanitarnym. Po zakończonym remoncie Blok Operacyjny Szpitala składa się z 3 sal operacyjnych z klimatyzacją i pełnym wyposażeniem medycznym, dostosowanym do profilu operacji z zakresu ginekologii, chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej.
Dodatkowo przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zrealizowany został Projekt pn. „MODERNIZACJA GOSPODARKI CIEPLNEJ BUDYNKU SZPITALA ZAKONU BONIFRATRÓW – ETAP II – wykonanie instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz termomodernizacji budynku przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zlokalizowanych przy ul. Markiefki 87 w Katowicach”
Dzięki zakończonej przebudowie pomieszczeń po dawnej kuchni i poradniach specjalistycznych (parter) możliwe było uruchomienie Ośrodka Rehabilitacji, który świadczy usługi w ramach poradni rehabilitacyjnej, pracowni fizjoterapii i oddziału dziennego rehabilitacji ogólnoustrojowej. Na przełomie 2013/2014 roku dokonano wymiany windy osobowej oraz wentylacji w budynku Bonifraterskiego Ośrodka Zdrowia.
Rozpoczęto również Remont głównej klatki schodowej Szpitala oraz przystąpiono do modernizacji pomieszczeń Działu Diagnostyki Obrazowej (parter).
Galeria
Znajdziesz nas taże tutaj: