Dzienny Dom Opieki Medycznej

Miło nam Państwa poinformować, że 1 kwietnia 2020 r. zostanie otwarty Dzienny Dom Opieki Medycznej dla mieszkańców Powiatu Ząbkowickiego utworzony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Placówka zlokalizowana jest w Ząbkowicach Śląskich, w remontowanych budynkach Konwentu Bonifratrów pw. św. Józefa Robotnika w Ząbkowicach Śląskich przy ul. 1 Maja 9.
Korzystanie ze świadczeń Dziennego Domu Opieki Medycznej (DDOM) jest bezpłatne.
Pacjenci oprócz opieki pielęgnacyjnej i lekarskiej, w tym geriatrycznej, będą mieli zapewnioną m.in. rehabilitację, zajęcia logopedyczne, wsparcie psychologiczne i dietetyczne oraz terapię zajęciową.
W ramach pobytu pacjentom zostanie zapewnione bezpłatne wyżywienie, a w razie potrzeby transport do i z DDOM.
DDOM będzie funkcjonował przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb pacjentów i ich rodzin.
DDOM - CZYM JEST DZIENNY DOM OPIEKI ?
DDOM jest kompleksową formą rehabilitacji oraz opieki medycznej skierowaną do osób zależnych, a prowadzoną w warunkach zbliżonych do domowych.
Nasza placówka jest prowadzona przez wieloosobowy Zespół Terapeutyczny i została utworzona z myślą o przywróceniu samodzielności pacjentom w codziennych czynnościach, umożliwiając im zwiększenie swojej niezależności od innych, wzrost poczucia własnej wartości oraz odzyskanie radości z życia.
Kilkugodzinny, codzienny pobyt w DDOM, umożliwia podjęcie na czas terapii, rehabilitacji oraz uzyskanie wsparcia, szczególnie w sytuacjach gdy pacjenci mają utrudniony dostęp do tego rodzaju świadczeń w ramach systemu opieki zdrowotnej.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z OPIEKI W RAMACH DDOM?
Wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym. Świadczenia w dziennym domu opieki medycznej udzielane są pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
Do DDOM mogą zostać przyjęci pacjenci, którzy:
- posiadają skierowanie od lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu – zgodnie ze wzorem – załącznik nr 1,
- posiadają prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- są osobami niesamodzielnymi, które w ocenie skalą samodzielności Barthel otrzymały 40-65 punktów (kryterium weryfikowane na podstawie karty oceny stanu klinicznego – załącznik nr 2)
- są bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej lub
- pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego (kryterium weryfikowane na podstawie wypisu ze szpitala) – nie dot. SOR
W ramach projektu prowadzonego przez Bonifraterskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Ząbkowicach Śląskich jednorazowo zostanie objętych opieką co najmniej 20 osób niesamodzielnych oraz zostanie udzielone wsparcie dla 140 opiekunów/członków rodzin osób objętych programem DDOM.
KTO JEST WYŁĄCZONY Z OPIEKI W RAMACH DDOM?
Ze względu na charakter opieki świadczonej w dziennym domu opieki medycznej, ze wsparcia wyłączone są osoby korzystające ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu:
- świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej,
- opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych,
- osoby, w przypadku których podstawowym wskazaniem do objęcia ich opieką jest zaawansowana choroba psychiczna lub uzależnienie (korzystające ze świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień).
CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY SKORZYSTAĆ Z OPIEKI W RAMACH DDOM?
- spełniać kryteria określone powyżej,
- dostarczyć oryginał skierowania i karty oceny stanu klinicznego wystawione przez lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu oraz wypis ze szpitala,
- wypełnić deklaracja uczestnictwa pacjenta w projekcie.
Rekrutacja do DDOM jest prowadzona na bieżąco, a pacjenci są przyjmowani według kolejności zgłoszeń z zachowaniem RÓWNOŚCI SZANS i NIEDYSKRYMINCJI.
Skierowanie i karta mogą zostać przesłane w formie elektronicznej na adres ddom@bczwroc.pl nie mniej jednak niedostarczenie ich w oryginale w terminie 14 dni powoduje wykreślenie z kolejki osób oczekujących.
JAKIE ŚWIADCZENIA MOŻNA UZYSKAĆ W RAMACH DDOM?
DDOM funkcjonuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16
Bonifraterskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w ramach funkcjonowania DDOM zapewnia opiekę jednorazowo dla 20 pacjentów.
W ramach opieki świadczymy:
- opiekę pielęgniarską
- edukację dotyczącą samoopieki i samopielęgnacji
- doradztwo w wyborze wyrobów medycznych
- usprawnianie ruchowe
- stymulację procesów poznawczych
- terapię zajęciową
- szkolenia dla rodziny/opiekunów naszych pacjentów
- konsultacje lekarza geriatry i lekarza rehabilitacji medycznej
- opiekę psychologiczną
- porady dietetyka
- bezpłatne wyżywienie i w razie potrzeby transport do i z DDOM
- badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne
Zespół terapeutyczny DDOM indywidualnie dla każdego pacjenta zaplanuje plan opieki w zależności od stanu zdrowia i jego indywidualnych potrzeb.
Czas pobytu w DDOM będzie ustalany przez zespół terapeutyczny indywidualnie dla każdego pacjenta i będzie trwał od 30 do 120 dni roboczych.
W pierwszym miesiącu udzielania wsparcia każdy pacjent/pacjentka przebywa w DDOM przez 5 dni w tygodniu (tj. od poniedziałku do piątku) przez co najmniej 8 godzin dziennie. Następnie, w zależności od poprawy stanu zdrowia, liczba i częstotliwość udzielanych świadczeń może być stopniowo zmniejszana do 4 godziny dziennie.
KTO FINANSUJE ŚWIADCZENIA UDZIELANE W RAMACH DDOM?
W okresie realizacji projektu pn. „Utworzenie dziennego domu opieki medycznej w Ząbkowicach Śląskich” tj. do 29.04.2022r. działalność DDOM współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zatem pobyt w DDOM i. W ramach pobytu pacjenci korzystanie z jego świadczeń jest dla pacjenta/uczestnika projektu w tym okresie bezpłatny mają zapewnioną w ciągu dnia bezpłatne wyżywienie i w razie potrzeby transport do i z DDOM.
Całkowita wartość projektu 3 402 217,50 zł
Dofinansowanie projektu ze środków UE – 2 891 884,87zł
Dotacja celowa – 306 492,63 zł
Wkład własny – 203 840,00 zł
WYMAGANE DOKUMENTY
- Skierowanie do Dziennego Domu Opieki Medycznej – oryginał (Załącznik nr 1)
- Kartę oceny świadczeniobiorcy wg skali Barthel, przygotowaną przez lekarza oraz pielęgniarkę ubezpieczenia zdrowotnego (Załącznik nr 2)
- Kserokopie wypisów ze szpitala z ostatnich 12 miesięcy
- Kserokopie wyników badań dodatkowych związanych ze schorzeniem do rehabilitacji
- Zaświadczenie lekarskie o aktualnie przyjmowanych lekach stałych i zaleceniach dietetycznych – oryginał (jeżeli dotyczy)
- Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość pacjenta – do wglądu (nie kserować ani nie wysyłać emailem)
- Deklaracja uczestnictwa pacjenta w projekcie (Załącznik nr 3)
- Obowiązek informacyjny – RODO (załącznik nr 3a)
KONTAKT
Informacje i wstępna rekrutacja już od dziś
Dokumenty można składać w rejestracji w Oddziale Rehabilitacji Dziennej w Ząbkowicach Śląskich przy ul. 1-go Maja 9 (budynek Konwentu Bonifratrów)
Tel. 530 429 727 w godzinach 8-15
e-mail: ddom@bczwroc.pl