Operacje żylaków kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych (przewlekła niewydolność żylna) to choroba, w przebiegu której z różnych przyczyn dochodzi do poszerzenia układu żył powierzchownych, niewydolności zastawkowej i w konsekwencji powstania konglomeratów żylnych, przebarwień skóry a w postaciach bardziej zaawansowanych owrzodzeń.
Objawy:
- uczucie “zmęczenia” nóg
- dyskomfort
- skurcze nocne
- obrzęki
- pieczenie
Dolegliwości nasilają się w ciągu dnia i ustępują częściowo w trakcie chodzenia lub po położeniu się.
Leczenie:
Choroba wymaga leczenia chirurgicznego. U pacjentów z pojedynczymi żylakami, żyłami siatkowatymi tzw.”pajączkami” najczęściej stosuje się leczenie obliteracyjne. W przypadku stwierdzenia niewydolności głównych pni żylnych podstawą jest leczenie operacyjne.
Zabieg operacyjny wykonuje się w znieczuleniu przewodowym, a w wybranych przypadkach miejscowym lub ogólnym. Interwencja chirurgiczna polega na wycięciu niewydolnych żył układu powierzchownego: z zakresu żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.
Po zabiegu przy prawidłowo przebiegającym okresie pooperacyjnym chory jest wypisywany do domu w dniu następnym z zaleceniami co do dalszego postępowania zamieszczonymi w karcie informacyjnej.
Zapisy:
Chorych zainteresowanych odpłatnym zabiegiem operacyjnym prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z sekretariatem oddziału chirurgicznego (szpital, 4. piętro, pokój nr 434, tel.42 685 51 43) celem konsultacji i kwalifikacji do zabiegu operacyjnego oraz ustalenia terminu samego zabiegu.
Konsultacja jest konieczna w związku z często współistniejącymi przewlekłymi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, przyjmowaniem leków doustnych rozrzedzających krew, cukrzycą i innymi schorzeniami.
Pacjent zgłaszając się do szpitala musi posiadać aktualny wynik badania USG – doppler żył kończyn dolnych.
Cena obejmuje:
- konsultację chirurgiczną kwalifikującą do zabiegu
- komplet badań laboratoryjnych, EKG
- zabieg operacyjny
- hospitalizację wraz z opieką pielęgniarską i lekarską (lekarz chirurg, anestezjolog)
- w razie konieczności konsultacje lekarza internisty, kardiologa
- w przypadku wskazań medycznych hospitalizację w OAiIT
- opiekę ambulatoryjną pooperacyjną w Poradni Chirurgicznej, w tym zdjęcie szwów
Po ustaleniu terminu zabiegu pacjent może dokonać płatności osobiście gotówką (najpóźniej w dniu przyjęcia) w kasie szpitala lub przelewem na konto szpitala (nr konta chory otrzyma w sekretariacie oddziału).
Hospitalizacja i opieka pooperacyjna:
Chory zgłasza się do Izby Przyjęć dzień przed wyznaczonym zabiegiem w godz. 11-12. Wskazane jest wcześniejsze wykonanie szczepień przeciwko WZW typu B. Łączny czas hospitalizacji to z reguły 3 dni.
Uwaga! Prosimy o zabranie ze sobą leków przyjmowanych na stałe.
Zdjęcie szwów następuje zwykle po około 7-10 dniach (po wcześniejszym wyznaczeniu terminu w Rejestracji Przychodni Specjalistycznych).