Pierwsze spotkanie z wolontariuszami i rodzinami osób chorych

„POMAGAĆ – SŁUCHAĆ – BYĆ – czyli jak towarzyszyć umierającym”, było tematem przewodnim pierwszego spotkania z wolontariuszami i rodzinami osób chorych.

W poniedziałek 5. listopada rozpoczęliśmy comiesięczny cykl spotkań z wolontariuszami i rodzinami osób chorych. Wszystkie spotkania, przygotowane przez p. Annę Jarecką – inicjatorkę wolontariatu w naszym Szpitalu, poprowadzą różni specjaliści pracujący na co dzień z osobami chorymi. W pierwszym wykładzie „POMAGAĆ-SŁUCHAĆ-BYĆ – czyli jak towarzyszyć umierającym” uczestniczyło ok. 25. osób. Bardzo ciekawą część merytoryczną, połączoną ze wspólną dyskusją, poprowadziła specjalista medycyny paliatywnej i medycyny rodzinnej – lek. med. Ewa Strzelczyk-Utz. Zebrani mogli się dowiedzieć m.in.: jak definiować i oceniać ból, czym jest jadłowstręt i depresja, jak zapobiegać osłabieniu oraz jak się zachować w obliczu nadchodzącej śmierci.

„Kochając  – daj wszystko, co masz. A kiedy dałeś już wszystko – daj jeszcze więcej i zapomnij jaki to sprawia ból. Bo kiedy stoisz wobec śmierci, liczy się tylko miłość, którą dałeś i którą przyjąłeś, a wszystko inne – osiągnięcia, zmagania, walki – zniknie z Twej pamięci. Jeśli naprawdę kochałeś – to żyć było warto. I radość pójdzie za Tobą aż do końca. Ale jeżeli nie kochałeś, śmierć przyjdzie zawsze zbyt szybko i zawsze będzie zbyt straszna, aby przed nią stanąć.”

Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na dzień 4. grudnia br. (wtorek) na godz. 17:00 w sali konferencyjnej Szpitala (IV piętro). Ks. dr Robert Arndt poprowadzi wykład pt. „Bądź świadkiem miłości – przygotowanie do przeżywania żałoby”. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób efektywnie pomagać chorym szanując ich godność oraz jak towarzyszyć na drodze cierpienia. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry