Zdrowe stopy nie tylko latem

Centrum Medyczne

Okres wakacyjny to czas, w którym szczególnie dbamy o nasze stopy. Koncentrujemy się na pielęgnacji skóry i paznokci. Tymczasem wygląd stóp zależy przede wszystkim od ich budowy i kształtu, który często ulega deformacjom. O problemach stóp porozmawiamy z lekarzami profilu ortopedycznego Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi dr. n. med. Arkadiuszem Piotrem Cabajem oraz lek. med. Tadeuszem Tkaczykiem.

Z jakimi dolegliwościami stóp zgłaszają się najczęściej pacjenci do ortopedy?

Są to najczęściej dolegliwości związane z odciskami, bólami przeciążeniowymi oraz zniekształceniami stóp.

Czy są to deformacje wrodzone czy nabyte?

Większość z nich jest nabyta, na przykład przez stosowanie nieodpowiedniego obuwia, brak ruchu lub jego nadmiar, a także przez długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej, co zazwyczaj wiąże się z wykonywaniem pewnych zawodów.

Jak w takim razie powinniśmy dbać o swoje stopy na co dzień?

W XXI wieku większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Tymczasem powinniśmy jak najwięcej chodzić. Przy czym ważne jest, aby nosić wygodne obuwie z amortyzacją kontaktu stopy z twardym podłożem. Jeżeli nie wynika ona z budowy buta, to należy stosować specjalne wkładki amortyzujące.

A jakie obuwie najlepiej nosić latem?

Przede wszystkim przewiewne, wygodne, dobrze trzymające stopę i zapewniające miękki, elastyczny kontakt z podłożem. O tym, że buty są idealnie dla nas dobrane, świadczy chęć i przyjemność chodzenia w nich.

Czy wszystkie schorzenia, o których wspomniał Pan doktor można leczyć?

Zanim dojdzie do dużych zniekształceń można stosować wkładki korekcyjne i wspomagające, najlepiej wykonane specjalnie dla naszych stóp, zabiegi rehabilitacyjne na zmęczone i przeciążone stopy, masaże, indywidualne ćwiczenia wzmacniające, w ostateczności należy przeprowadzić zabiegi chirurgiczne.

Większość takich zabiegów może być wykonana w naszym szpitalu. Przeprowadzamy między innymi operacje paluchów koślawych, palców młoteczkowatych, stóp płasko-koślawych, stóp reumatoidalnych. Zabiegi wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także komercyjnie. W trakcie wstępnej konsultacji oceniamy ogólny stan pacjenta oraz wszystkie schorzenia towarzyszące w kontekście ryzyka operacji, nie każdy bowiem pacjent kwalifikuje się na zabieg.

Oddział Ortopedyczny - artroskopia

Jakie inne zabiegi ortopedyczne wykonują Państwo w Szpitalu św. Jana Bożego?

Operacje kończyn górnych i dolnych, między innymi artroskopie stawu kolanowego i skokowo-goleniowego, rekonstrukcje więzadeł, endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych oraz wiele wiele innych.

Czy pacjenci mogą liczyć na opiekę pooperacyjną?

Pacjent po operacji jest prowadzony i kontrolowany przez lekarza wykonującego zabieg do zakończenia leczenia w ramach naszej poradni ortopedycznej. Może również skorzystać z rehabilitacji: indywidualnych ćwiczeń z fizjoterapeutą, masaży oraz różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych. W marcu tego roku oddano do użytku nowy budynek Centrum Medycznego im. dr. Wacława Łęckiego, w którym na parterze mieści się nowoczesny Zespół Rehabilitacji  Leczniczej  Pacjenci mogą  więc teraz dochodzić do pełnej sprawności nie tylko pod okiem profesjonalnego personelu, lecz także w komfortowych warunkach.

Więcej informacji na stronie internetowej www.bonifratrzy.lodz.pl

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry