Artroskopia barku – rehabilitacja

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

4 grudnia 2023

Zdjęcie lekarza, który bada bark pacjenta

A rtroskopia barku to operacja mająca na celu leczenie uszkodzeń w obrębie stawu barkowego.

Najczęstszymi wskazaniami do artroskopii barku są:

  • Akromioplastyka (uwolnienie i usunięcie zrostów w przestrzeni podbarkowej),
  • Reinsercje obrąbka stawowego przy niestabilności barku,
  • Rekonstrukcja ścięgien stożka rotatorów,
  • Usunięcie ciał wolnych z barku,
  • Wycięcie zmian zwyrodnieniowych.

Podczas jednego zabiegu chirurg ortopeda może podjąć się wykonania kilku procedur jednocześnie. Wraz ze wzrostem liczby  naprawianych struktur wydłuża się czas rehabilitacji potrzebnej do pełnego powrotu do zdrowia.

Czy rehabilitacja po artroskopii barku jest konieczna?

Prawidłowa ruchomość i stabilność barku oraz właściwy rytm ramienno-łopatkowy po artroskopii barku są możliwe do odzyskania tylko przy dobrze poprowadzonej fizjoterapii. Rehabilitacja po artroskopii barku jest niezbędnym elementem powrotu do pełnej sprawności. Brak procesu usprawniania najczęściej prowadzi do przykurczu torebkowego i mięśniowego, a co za tym idzie ograniczenia ruchomości i pojawienia się dolegliwości bólowych. Dlatego rehabilitacja po artroskopii barku jest taka ważna – jest bowiem integralnym etapem całego procesu powrotu do zdrowia pacjenta. Nie należy zapominać, że rehabilitacja po artroskopii barku to krioterapia, magnetoterapia czy prądy TENS.

Na czym polega rehabilitacja po artroskopii barku i kiedy ją zacząć?

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta dokładnie wyjaśni jakich czynności należy unikać. W zależności od tego, jakie struktury zostały naprawione, w początkowym etapie skupiamy się na redukcji bólu i ruchach biernych prowadzonych przez terapeutę oraz pracy pośredniej i tapingu. Rehabilitacja po artroskopii barku nie jest skomplikowana, można ją rozpocząć już kolejnego dnia po zabiegu. Również w tym czasie można ćwiczyć sąsiednie stawy kończyny górnej, a fizjoterapeuta zleca pierwsze ćwiczenia domowe prowadzone w odciążeniu. Najgorszym rozwiązaniem jest unieruchomienie barku w temblaku na kilka tygodni!

Jak długo trwa rehabilitacja po artroskopii barku?

Długość procesu usprawniania zależy od rodzaju i sposobu leczenia artroskopowego zastosowanego przez lekarza ortopedę. Jeśli artroskopia barku ma nieduży zakres to czas rehabilitacji może wynieść około 6 tygodni. Przy złożonym leczeniu jak np.: rekonstrukcja stożka rotatorów, ten czas może wynosić nawet 6 miesięcy. Należy pamiętać, że każdy bark pomimo tego samego rodzaju zabiegu będzie się zachowywać inaczej, a rehabilitacja po artroskopii barku jest bardzo indywidualna. Stąd okres powrotu do pełnej sprawności może być różny dla każdego pacjenta.

Artroskopia barku – jak się przygotować?

Przed zabiegiem dobrze jest zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, dzięki któremu rehabilitacja po artroskopii barku będzie efektywna. Chodzi o  piłkę oraz elastyczną taśmę. Wtedy rehabilitacja po artroskopii barku może odbywać się w domu. Taki sprzęt umożliwia kontynuowanie procesu rehabilitacji i jest niezbędnym elementem szybkiego powrotu do zdrowia.

Kolejną rzeczą, którą warto nabyć, są żelowe okłady chłodzące, które przydadzą się zwłaszcza w początkowej fazie rehabilitacji po artroskopii barku.

Ostatnim elementem, który może być potrzebny to orteza lub temblak na bark. Tego rodzaju zaopatrzenie ortopedyczne jest przydatne podczas snu, oraz zabezpieczy bark przy podróżowaniu. Rehabilitacja po artroskopii barku wykorzystuje również zabiegi fizykalne jak np. krioterapia, magnetoterapia, czy prądy TENS.

Rehabilitacja po artroskopii barku – główne cele:

  • Zmniejszenie bólu i obrzęku, który może pojawić się po zabiegu,
  • Uzyskanie pełnej ruchomości w stawie ramiennym oraz przywrócenie rytmu ramienno-łopatkowego,
  • Odzyskanie stabilności stawu barkowego,
  • Poprawa siły kończyny górnej umożliwiająca wykonywanie czynności dnia codziennego,
  • Trening zręcznościowy zawierający elementy pozwalające na powrót do ulubionych dyscyplin sportowych.

Fizjoterapia i rehabilitacja po artroskopii barku w Szpitalu Zakonu Bonifratrów wykonywana jest przez zespół specjalistów:

  • dr n. o zdr. Rafał Trąbka
  • mgr Łukasz Gregulski