Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego – Kraków

ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO

Wprowadzenie               
Artroskopia to mało inwazyjna technika operacyjna, która minimalizuje powikłania pooperacyjne, oraz przyspiesza czas rekonwalescencji. Tego typu leczenie umożliwia wczesną rehabilitację, która znacząco skraca czas powrotu do pełnej sprawności. Do najczęstszych wskazań do artroskopii stawu skokowego należą:

  • usunięcie ciał wolnych,
  • wycięcie zmian zwyrodnieniowych,
  • leczenie niestabilności stawu skokowego.

Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem dobrze jest omówić z fizjoterapeutą proces usprawniania, który zależy od rodzaju podjętego leczenia operacyjnego. Jeśli pozwala na to stan stawu skokowego, należy rozpocząć terapię ukierunkowaną na poprawę zakresów ruchomości oraz wzmacniającą mięśnie kończyny dolnej. Pozwoli to szybciej odzyskać prawidłową funkcję stawu po zabiegu. Kolejnym ważnym elementem jest zaopatrzenie się w podstawowy sprzęt do terapii taki jak: piłka oraz elastyczna taśma. Poza pracą z fizjoterapeutą w gabinecie proces usprawniania musi być kontynuowany w domu, dlatego posiadanie własnego sprzętu pomocniczego jest bardzo ważne. Dodatkowo istotnym jest, aby zaopatrzyć się w kule łokciowe, które są niezbędne w pierwszych tygodniach po zabiegu. W niektórych przypadkach potrzebna będzie również orteza na staw skokowy. O konieczności zaopatrzenia się w ortezę informuje lekarz ortopeda. Warto także nabyć  żelowe okłady chłodzące, które będą niezbędne w niwelowaniu obrzęku stawu po zabiegu.

Jak długo trwa rehabilitacja?
Długość procesu usprawniania zależy od problemu, który został rozwiązany podczas artroskopii przez lekarza ortopedę. Najkrótszy czas powrotu do sprawności przy niedużych zabiegach stawu skokowego, to około sześć tygodni. Przy bardziej złożonych operacjach czas ten to minimum 3 miesiące. Należy pamiętać, że każde leczenie pacjenta pomimo tego samego rodzaju zabiegu będzie wyglądać trochę inaczej, a czas rehabilitacji jest bardzo indywidualny. Stąd okres powrotu do pełnej sprawności może być różny dla każdego pacjenta.  

Co się stanie jeśli nie będę się rehabilitował?   
Zabieg artroskopii stawu skokowego to połowa sukcesu. Druga połowa to dobrze poprowadzona fizjoterapia. Osoby, które nie ćwiczą w domu i nie wypełniają instrukcji fizjoterapeuty muszą się liczyć z tym, że mogą nie wrócić do pełnej sprawności lub czas powrotu do zdrowia znacznie się wydłuży.

Główne cele fizjoterapii:

  1. Redukcja bólu i obrzęku, który pojawi się po zabiegu z jednoczesną nauką prawidłowego chodu o kulach,
  2. Uzyskanie pełnej ruchomości w stawie skokowym,
  3. Wypracowanie siły mięśni nogi operowanej oraz stabilności stawu skokowego, tak aby pacjent mógł się poruszać samodzielnie bez pomocy ortopedycznych,
  4. Trening zręcznościowy zawierający elementy pozwalające na powrót do ulubionych aktywności sportowych.

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów fizjoterapie wykonuje zespół specjalistów:

dr n. o zdr. Rafał Trąbka

mgr Łukasz Gregulski

 

 

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry

Pin It on Pinterest