Przygotowanie do badania Wirtualna Kolonoskopia

Wirtualna Kolonoskopia

Informacje o badaniu:

Badanie można wykonać w ramach umowy z NFZ oraz odpłatnie
Do wykonania badań z użyciem tomografu komputerowego wymagane jest skierowanie.
Pacjenci rejestrowani w ramach umowy z NFZ zgłaszają się na ustaloną godzinę do Pracowni Tomografii Komputerowej. Natomiast pacjenci rejestrowani odpłatnie zgłaszają się do Recepcji w celu dokonania płatności.
Badanie wykonywane jest w godz. rannych.

Przygotowanie do badania:

Należy dostarczyć wynik poziomu kreatyniny oraz u osób z nadczynnością tarczycy wynik poziomu TSH (badania ważne 2 tygodnie).

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita grubego z resztek pokarmowych.
W tym celu należy wykupić w aptece lek służący przygotowaniu do kolonoskopii – uwaga konieczna jest recepta od lekarza kierującego na badanie.

Pacjenci leczeni preparatami Metforminy (METFORMAX, SIOFOR, GLUCOPHAGE, FORMETIC, METRAL, METIFOR, GLUFORMIN) powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godz. przed i na 24 godz. po badaniu (pod kontrolą lekarza prowadzącego). Stosowanie leków przeciwkrzepliwych (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol) oraz zastrzyków Heparyny podskórnej proszę uzgodnić z lekarzem. Pozostałe leki bez zmian.Najczęściej stosowane preparaty to wg kolejności alfabetycznej: Citra Fleet, Clensia, Eziclen, Fortrans, Moviprep, Olopeg. Wybór leku należy do lekarza i Pacjenta, stosownie do ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych chorób towarzyszących.

  •  na 4 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać chleba gruboziarnistego, owoców ani warzyw pestkowych (np. ogórki, pomidory, winogrona, mak, kiwi, truskawki)
  • w dniu poprzedzającym badanie:

* zjeść lekkie śniadanie a na obiad zupę (bulion lub przecieraną) – ostatni posiłek,
* w godzinach popołudniowych należy wypić w całości zalecony środek.
– w dniu badania
• pić płyny czyste, niegazowane
• nic nie jeść .

Przed badaniem należy zgłosić personelowi choroby alergiczne, uczulenia na kontrast.
Wskazane jest posiadanie dokumentacji medycznej wcześniej wykonanych badań i zabiegów (karty informacyjne, opisy badań ultrasonograficznych, angiograficznych, tomografii komputerowej, konsultacji specjalistycznych) oraz listę zażywanych leków.

W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności, świąd skóry, bóle w klatce piersiowej).

Po badaniu w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest wypicie około 2,5 l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin.
W rzadkich przypadkach po badaniu z podaniem środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka czy swędzenie. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.
– Pacjent pozostaje pod obserwacją przez ok. 20 min.

Pacjentów, którzy rejestrowali się telefonicznie i nie mają możliwości wydrukowania kompletu dokumentów ze strony www.bonifratrzy.krakow.pl, zakładka Diagnostyka, prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 min. wcześniej w celu pobrania i wypełnienia formularzy zgody na badanie.

Odbiór wyników:
Czas oczekiwania na wynik jest ok 7 dni.
Dzwoniąc na nr 12/37 97 377 można uzyskać informację czy wynik jest już do odbioru
Wynik można odebrać osobiście lub na podstawie pisemnego upoważnienia w Recepcji Głównej Szpitala
( za Portierem) od Poniedziałku do Piątku w godzinach 8.00-15.00 ( w czwartki do 18.00)

Do pobrania:

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry

Pin It on Pinterest