Przygotowanie do badania Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym

Informacja o badaniu:

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego) za pomocą kolonofiberoskopu, pozwalające ocenić błonę śluzową całego jelita grubego, co ma szczególnie znaczenie w profilaktyce i wczesnym rozpoznaniu chorób nowotworowych jelita grubego.

Na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą.
Pacjent przez 12 godzin po badaniu nie może prowadzić pojazdu mechanicznego.

W celu uzupełnienia danych i dokonania płatności przed badaniem, należy zgłosić się do Recepcji SGL ( III winda, I piętro).
Przygotowanie do badania:
Zabrać ze sobą dowód osobisty, podkoszulek z krótkim rękawem, pantofle
Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita grubego z resztek pokarmowych.
W tym celu należy wykupić w aptece lek służący przygotowaniu do kolonoskopii – uwaga konieczna jest recepta od lekarza kierującego na badanie.
Najczęściej stosowane preparaty to wg kolejności alfabetycznej: Citra Fleet, Clensia, Eziclen, Fortrans, Moviprep, Olopeg.
Wybór leku należy do lekarza i pacjenta, stosownie do ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych chorób towarzyszących.

  •  na 4 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać chleba gruboziarnistego, owoców ani warzyw pestkowych (np. ogórki, pomidory, winogrona, mak, kiwi, truskawki)
  • w dniu poprzedzającym badanie:zjeść lekkie śniadanie a na obiad zupę (bulion) – ostatni posiłek przed badaniem,
  • w godzinach 15.00 – 23.00 należy wypić zalecony środek wg załączonej do niego ulotki
  • w dniu badania: nic nie jeść i nie pić.

Jeśli jelito nie jest odpowiednio przygotowane, co uniemożliwi wykonanie badania kolonoskopii, lekarz może odstąpić od wykonania badania lub wykonać badanie na krótszym odcinku jelita (np. sigmoideoskopię) -koszt zużycia sprzętu w przypadku badań odpłatnych pokrywa pacjent.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania.
Do znieczulenia ogólnego wskazane jest wykonanie badania EKG, morfologii i jonogramu.
W przypadku braku w/w badań proszę zgłosić się godzinę wcześniej na Oddział Diagnostyczno –Leczniczy, gdzie można wykonać te badania za odpłatnością wg obowiązującego cennika.
Leki: Pacjent zażywający leki obniżające krzepliwość, musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym, celem odstawienia tych leków, lub ich zamiany (wtedy do badania należy zabrać ze sobą aktualny wynik INR –ważny 7 dni)
W dniu badania leki przyjmowane na stałe należy zażyć, popijając niewielką ilością wody.

Pacjentów, którzy rejestrowali się telefonicznie i nie mają możliwości wydrukowania kompletu dokumentów ze strony www.bonifratrzy.krakow.pl, zakładka Diagnostyka, prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 min. wcześniej w celu pobrania i wypełnienia formularzy zgody na badanie.

Wyniki: Opis badania pacjent otrzymuje po wykonanej kolonoskopii, natomiast wynik ewentualnego badania hist-pat można odebrać po 14 dniach roboczych (o ile było wykonywane).
Pod nr telefonu 12/37 97 377 można uzyskać informację czy wynik badania hist – pat jest już do odbioru.
Uwaga!
Wynik his – pat można odebrać osobiście lub na podstawie pisemnego upoważnienia w Recepcji Głównej Szpitala (za Portierem) Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 ( w czwartki do 18.00)

 

Do pobrania:

 

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry

Pin It on Pinterest