Poradnik dla przyszłych rodziców

Poadnik dla przyszłych mamOddział Noworodkowy - informacje dla rodziców

Będziesz mamą, w zadziwieniu wielkim przyglądasz się jak rusza się Twój brzuch i zastanawiasz się czy to kolanko czy łokieć właśnie pokazało się na chwilę. Jeszcze kilka dni, tygodni a będziesz przyglądać się maleństwu ułożonemu koło Ciebie i zastanawiać się jak to będzie. Czy dasz sobie radę z karmieniem i opieką nad dzieckiem? Czy będziesz wiedziała o co mu chodzi, kiedy płacze?

MACIERZYŃSTWO

Opieka nad dzieckiem, karmienie piersią to wielka i nieco tajemnicza wiedza nazywana macierzyństwem. Jak wszystko co w życiu jest piękne i cenne wymaga wiele wysiłku i cierpliwości, poświęcenia własnej wygody, przezwyciężenia instynktownego egoizmu, który w trudnych sytuacjach życiowych (a takim niewątpliwie jest poród) chroni nas przed bólem.

POZNAJEMY SIĘ NAWZAJEM

Niestety nie mamy dla Ciebie prostych odpowiedzi, nikt nie wymyślił uniwersalnej instrukcji „obsługi noworodka”. Każde dziecko jest inne, każda para mama i dziecko musi znaleźć własny rytm dnia, zrozumieć się nawzajem. Ten proces w przypadku pierwszego dziecka trwa kilka tygodni (zwykle 4-6), nie oczekuj więc, że w pierwszym, drugim dniu po porodzie będzie tak pięknie jak sobie wyobrażałaś lub jak pokazano w telewizji.

POMOC ZE STRONY PERSONELU MEDYCZNEGO

Osoby, które będą zajmować się Twoim dzieckiem w trakcie pobytu w szpitalu, znają potrzeby i możliwości noworodków w pierwszych dniach życia. Żeby pielęgniarka lub położna mogła Ci pomóc w rozpoczęciu laktacji i stabilizacji karmienia, musisz zadawać pytania, prosić o pomoc w przystawieniu, skarżyć się jeśli coś Cię boli w trakcie karmienia lub masz jakieś wątpliwości. Inaczej skąd położna laktacyjna ma wiedzieć, że masz jakiś problem, że np. karmienie jest bolesne?
Zgłaszaj problemy lekarzowi oddziału noworodków w trakcie badania dzieci.

WYPRAWKA DLA NOWORODKA

 • Pampersy lub inne pieluchomajtki odpowiednie dla noworodka i chusteczki nawilżane dla niemowląt.
 • Krem do pielęgnacji skóry – w szpitalu używany jest krem pielęgnacyjny dla noworodków, jeśli jednak mama życzy sobie używać kremu wybranego przez siebie, może przywieźć własny krem.Taki krem nie powinien zawierać cynku i powinien mieć atest do stosowania u noworodków. Jeśli nie wiesz jaki krem wybrać, pomożemy Ci po porodzie w dokonaniu wyboru, a ktoś z rodziny może dokupić krem i przynieść Ci go do szpitala.
 • Ubranka dla noworodka – Jeśli chcesz, żeby dziecko w trakcie pobytu w szpitalu było ubrane we własne ubranka, możesz je zabrać ze sobą do szpitala, choć nie jest to konieczne.  Niektóre mamy wybierają wyjście połowiczne – korzystają
  z ubranek oddziałowych, ale przynoszą własny becik lub kocyk. Tak też można.
 • Nakładki silikonowe na brodawki – Porozmawiaj z położną o swoich piersiach, oceńcie razem kształt i wielkość brodawek sutkowych. Jeśli brodawki są płaskie lub wklęsłe i nie udaje się ich uwypuklić delikatną stymulacją, może być konieczne użycie w pierwszych dniach nakładek silikonowych na brodawki. Pamiętaj, że istnieją różne rozmiary nakładek, zapytaj położną o dobór wielkości nakładki. Bardzo często okazuje się, że po paru dniach stosowania nakładek kształt brodawki w czasie karmienia dostosował się do potrzeb dziecka i można karmić bez nakładek.
 • Jeśli masz własną podkładkę (rogal) do karmienia niemowląt, dobrze zabrać go ze sobą, bo łatwiej będzie rozpocząć i kontynuować karmienie z użyciem tego samego rogala. Jeśli nie masz takiej podkładki, nie kupuj przed porodem. W oddziale można wypożyczyć rogal i sprawdzić czy taka forma karmienia będzie Wam odpowiadać.

„WYPRAWKA ” DLA PRZYSZŁEJ MAMY

 • Leki, które przyjmujesz – zwłaszcza leki przyjmowane stale, ponieważ może okazać się że w szpitalu nie jest dostępny preparat, którego używasz.
 • Artykuły higieniczne – podkłady jednorazowe (90×60) – 2 paczki, podpaski Bella po porodzie (Bella Mama) – 2-3 paczki, wkładki laktacyjne, ręczniki jednorazowe, papier toaletowy. Oczywiście w szpitalu są artykuły higieniczne, ale tak naprawdę większość mam woli używać wybranych przez siebie produktów określonej marki.
 • Małe „co nieco” na czas porodu (do wyboru według upodobań mamy) – 3 duże butelki wody mineralnej niegazowanej, sok jabłkowy, bananowy, butelka wody mineralnej z dużą ilością miodu i soku z cytryny, coś słodkiego i lekkiego do zjedzenia: czekolada, landrynki, jogurt, owoc
 • Do ubrania – 1 koszula na czas porodu, 3 koszule lub piżamy umożliwiające karmienie dziecka na czas pobytu, biustonosz laktacyjny, skarpetki, kapcie, klapki pod prysznic, szlafrok (niezbyt gruby – w Szpitalu jest ciepło), majtki poporodowe (z siateczki, nie polecamy fizelinowych ponieważ są nieprzewiewne i łatwo się w nich odparzyć)
 • Przybory toaletowe – 2 duże ręczniki, jeden mały, przybory toaletowe i kosmetyki – najlepiej bezzapachowe lub o niezbyt intensywnym zapachu (noworodki nie lubią intensywnych zapachów), balsam do ust – w czasie porodu pierzchną usta.
 • Talerzyk, kubek, sztućce – w szpitalu są oczywiście naczynia, ale większość mam woli mieć swój „domowy” kubek i talerzyk

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

Dokumenty, które koniecznie trzeba zabrać:

 • karta ciąży,
 • dowód osobisty,
 • oryginalny wynik grupy krwi,
 • wynik badania GBS – wymaz z kanału szyjki macicy,
 • inne wykonane badania z okresu ciąży,
 • inne istotne dokumenty medyczne np: wyniki konsultacji specjalistycznych, w tym anestezjologicznej, jeśli przewiduje się znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu.
 • Inne mniej lub bardziej przydatne drobiazgi – telefon komórkowy z ładowarką, ulubioną poduszkę, książki i czasopisma, drobne pieniądze.

CO POWINIEN ZABRAĆ PRZYSZŁY TATA

 • wygodne, świeże ubranie na zmianę – odpowiednie do ciepłych pomieszczeń,
 • buty na zmianę-czyste, do użytku w pomieszczeniach np. klapki, kapcie,
 • aparat fotograficzny, telefon,
 • coś do zjedzenia i picia.

WAŻNE INFORMACJE O SZCZEPIENIACH

Możliwe jest zaszczepienie dziecka szczepionką własną. Konieczne jest spełnienie następujących warunków:

 1. Szczepionka zakupiona przez rodziców musi być dawką dla dzieci (WZW B 0,5ml)
 2. Powinna być dostępna dla dziecka bezpośrednio po porodzie, a to oznacza, że rodzice muszą zadeklarować chęć szczepienia własną szczepionką PRZED porodem (wypełniając oświadczenie o szczepieniu noworodka własną szczepionką)
 3. Szczepionka dla dziecka powinna „czekać na dziecko” w lodówce do przechowywania szczepionek w oddziale noworodków PRZED porodem.

Żeby szczepionka została przyjęta do oddziału musi być przewieziona przez rodziców z zachowaniem tzw. łańcucha chłodniczego. Oznacza to, że po wyjęciu z lodówki w aptece szczepionka została natychmiast umieszczona w termosie lub przenośnej lodówce, tak aby jej temperatura została w zakresie 4-10’C. Najlepiej jeśli tak zabezpieczona szczepionka dostarczona jest od razu do oddziału noworodków, gdzie umieszczona w lodówce na szczepionki będzie czekała na urodzenie się dziecka.Jeśli po zakupie szczepionki ma ona być przechowywana w domu (czego nie radzimy robić), to konieczne jest przechowywanie jej w lodówce (na półce lodówki, nie w drzwiach!), w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym.
UWAGA: Jeśli osoba przyjmująca w oddziale szczepionkę stwierdzi, że przywieziona szczepionka nie spełnia warunków odpowiedniego przewożenia lub jest ogrzana do temperatury pokojowej, ma obowiązek odmówić jej przyjęcia!

POBYT W SZPITALU

Minimalny okres pobytu zdrowego, donoszonego noworodka w oddziale to 2 doby.Jeśli jednak wystąpią jakieś problemy z adaptacją noworodka, karmieniem lub powrotem do sił mamy, wypis zostaje przesunięty do momentu kiedy mama i dziecko mogą razem bezpiecznie opuścić Szpital.

 

Pacjentka zgłaszająca się do porodu w szpitalu powinna wiedzieć, że jej dziecko w momencie urodzenia staje się odrębnym, pełnoprawnym pacjentem szpitala. Oznacza to, że dla tego pacjenta, podobnie jak dla jego matki, konieczna jest wyrażona na piśmie zgoda na badania oraz niezbędne czynności diagnostyczne i lecznicze wykonywane u dziecka w ramach opieki poporodowej nad noworodkiem.
W chwili przyjęcia do szpitala pacjentka proszona jest o zapoznanie się i podpisanie dokumentu „KARTA ZGÓD I OŚWIADCZEŃ dotycząca pacjenta Oddziału Noworodkowego”

Dlaczego jest to konieczne
Zgoda rodziców dotyczy:

 • czynności wykonywanych u noworodka po urodzeniu: ocena noworodka w skali Apgar, osuszenie i zabezpieczenie przed utratą ciepła, wykonanie podstawowych pomiarów wymiarów ciała,
 • w razie konieczności zabiegów ratujących życie,
 • czynności wykonywanych u dziecka w trakcie pobytu w oddziale: zabiegów pielęgnacyjnych
  i badań, w tym również kąpieli noworodka i zabiegu Credego.

Jeśli rodzice nie chcą aby dziecko miało wykonany zabieg Credego lub było kąpane, muszą wpisać to zastrzeżenie w uwagach do zgody. Jeśli rodzice dziecka nie podpiszą zgody na hospitalizację
i związanych z nią podstawowych czynności, to dziecko nie może być badane i pielęgnowane przez personel medyczny.

 

Dlaczego karta zgód i oświadczeń a nie plan porodu czy własne oświadczenia rodziców
Karta stanowi dokument wewnętrzny szpitala, została tak zaprojektowana, aby umożliwiała jednoznaczne zidentyfikowanie matki i dziecka. Dodatkowo taka forma umożliwia szybkie sprawdzenie przez personel zakresu zgód rodziców, tak aby ograniczyć do minimum możliwość omyłkowego wykonania procedury, na którą rodzice nie wyrazili zgody.

Hospitalizacja noworodka po urodzeniu
W Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach zdrowe noworodki przebywają
z matkami od momentu porodu do wypisu i nie oddziela się ich od mam, jeśli nie istnieją poważne wskazania medyczne. Oznacza to wspólny pobyt mamy i dziecka w pokoju Oddziału Ginekologiczno – Położniczego.
Noworodki badane są codziennie przez lekarza w obecności jednego z rodziców. W trakcie badania podejmowane są decyzje odnośnie wykonania koniecznych badań lub wypisu. W każdym przypadku gdy zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań, rodzice są informowani o zakresie i formie planowanych czynności, a w przypadku procedur podwyższonego ryzyka rodzice proszeni są o osobną zgodę na wykonanie procedury.

Procedury wykonywane u pacjenta w oddziale noworodków

pomiary wymiarów ciała – wykonywane są kiedy noworodek przyjmowany jest do oddziału noworodków:

 • w przypadku porodu siłami natury, bez komplikacji położniczych – po zakończeniu pierwszego kontaktu skóra do skóry po porodzie,
 • w przypadku cięcia cesarskiego po przekazaniu dziecka z sali cięć cesarskich do oddziału noworodków.

pierwsza kąpiel noworodka – wykonywana jest 6 – 12 godzin od urodzenia, za wyjątkiem przypadków, kiedy ze wskazań medycznych konieczna jest kąpiel wcześniej.

badanie słuchu – w naszym szpitalu noworodki mają wykonywane przesiewowe badanie słuchu metodą otoemisji akustycznej w ramach Programu Przesiewowych Badań Słuchu WOŚP.

zabieg Credego – zabieg wykonywany u noworodka po urodzeniu, polegający na podaniu do worka spojówkowego każdego oka kropli 1% roztworu azotanu srebra. Zapobiega zakażeniu spojówek dwoinkami rzeżączki, a tym samym zapobiega poważnemu zakażeniu mogącemu prowadzić nawet do ślepoty dziecka. Krople są koloru ciemnoszarego i czasem zdarza się, że po ich zastosowaniu pozostanie ciemniejsza plamka na skórze, która znika po kilku dniach. Zabieg ten jest niebolesny
i bezpieczny dla dziecka. Zabieg Credego nie jest uważany za procedurę podwyższonego ryzyka – oznacza to, że jego wykonanie nie wymaga osobnej zgody rodziców.

Witamina K

 Dlaczego podajemy noworodkom witaminę K
Noworodki po urodzeniu mają małą ilość witaminy K w organizmie, co może powodować niedobór czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K, i w konsekwencji do groźnych dla noworodka krwawień do narządów wewnętrznych. Choroba może się ujawnić już w pierwszych dniach życia noworodka, najczęściej u dzieci, które nie otrzymały profilaktycznej dawki witaminy K. Szczególnie narażone są noworodki, których matki w czasie ciąży były leczone lekami: barbiturany, fenytoina, cefalosporyny, ryfampicyna, isoniazid lub antagoniści witaminy K (leki przeciwzakrzepowe). Postać późną choroby (między 2. a 26. tygodniem życia) obserwuje się rzadko (3-5 przypadków/100 000 urodzeń), ale ma ona ciężki przebieg i może się nawet wiązać ze zgonem dziecka lub trwałym uszkodzeniem jego mózgu w wyniku krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego.

Jak podajemy witaminę K
Dla każdego noworodka lekarz dobiera odpowiednią dawkę i sposób podania witaminy K
w zależności od stanu zdrowia i dojrzałości noworodka. W naszym szpitalu zdrowe, donoszone noworodki otrzymują 1 mg witaminy K domięśniowo, w pierwszej dobie życia. Po podaniu takiej dawki witaminy K, noworodek karmiony piersią nie musi otrzymywać dalszych dawek witaminy K.

Brak zgody na podanie noworodkowi witaminy K
W przypadku pisemnego braku zgody rodziców na podanie witaminy K domięśniowo możliwe jest podanie witaminy K doustnie w dawce 2 mg. Doustne podanie witaminy K nie gwarantuje jednak pełnego zabezpieczenia dziecka. Nie można określić, jak ilość witaminy wchłonęła się z przewodu pokarmowego. Dodatkowo dziecko może ulać witaminę razem z wodami płodowymi. Po podaniu doustnym witaminy K po urodzeniu konieczne jest podanie kolejnych dawek po wypisie ze szpitala.

Jeśli rodzice nie wyrażają zgody na podanie witaminy K w żadnej formie, muszą jasno określić swój brak zgody w formie pisemnej w karcie zgód i oświadczeń Oddziału Noworodkowego. Dziecko, które nie otrzymało witaminy K narażone jest na wystąpienie choroby krwotocznej noworodka, w tym krwawień do narządów wewnętrznych i mózgu. W związku z tym prosimy o pisemne potwierdzenie, że Rodzice wiedzą o istnieniu takiego ryzyka oraz wiedzą, że stan zdrowia dziecka powinien być częściej oceniany niż w przypadku dzieci, które otrzymały witaminę K w pierwszej dobie życia.

Szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG)

Dlaczego szczepi się noworodki przeciwko gruźlicy
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca podanie jednej dawki szczepionki BCG noworodkom
w krajach o wysokim ryzyku zakażenia i zachorowania na gruźlicę. Polacy chorują na gruźlicę 2 razy częściej niż Czesi i Belgowie, 3 razy częściej niż Niemcy i Francuzi, 4-5 razy częściej niż Szwedzi
i Norwegowie. W krajach, z którymi sąsiadujemy od wschodu (Ukraina, Białoruś, Rosja), zachorowalność na gruźlicę jest znacznie wyższa niż w Polsce. Dlatego w Polsce utrzymano szczepienie noworodków przeciw gruźlicy, właśnie dzięki temu w Polsce choroba rzadko występuje
u dzieci. To prawda, że szczepionka BCG wykazuje dość niską skuteczność w zapobieganiu najczęstszej, płucnej postaci gruźlicy, ma jednak znacznie wyższą skuteczność w zapobieganiu ostrym, ogólnoustrojowym postaciom gruźlicy (gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Jedna dawka szczepionki podana noworodkowi zapewnia ochronę przed najcięższymi postaciami gruźlicy i w dużym stopniu zapobiega jakiemukolwiek zachorowaniu. Ochrona utrzymuje się przez około 15-20 lat, a kolejne dawki nie mają wpływu na skuteczność szczepienia, dlatego nie wykonuje się szczepień przypominających.

 Jaką chorobą jest gruźlica
Gruźlica wywoływana przez bakterię prątek gruźlicy jest ciężką chorobą głównie płuc, ale może zaatakować inne narządy wewnętrzne. W przypadku gruźlicy rozsianej lub gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych choroba może być śmiertelna. Zakażenie rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową (czyli w trakcie kaszlu). Dzieci najczęściej zarażają się od chorych dorosłych, niezbyt często kaszlących, ale wydalających prątki gruźlicy w ślinie. W przypadku zachorowania małego niemowlęcia choroba najczęściej przyjmuje groźną dla życia postać rozsianą ogólnoustrojową.

Co zawiera szczepionka BCG

 • półsucha masa żywych prątków bydlęcych, bardzo podobnych do bakterii wywołującej gruźlicę u człowieka, tak zmienionych, by nie powodowały choroby u szczepionego dziecka,
 • glutaminian sodu,
 • rozpuszczalnik: Izotoniczny roztwór chlorku sodu,
 • szczepionka nie zawiera rtęci.

Jak wygląda szczepienie i prawidłowy odczyn poszczepienny
Szczepionka podawana jest zdrowemu noworodkowi po zakwalifikowaniu do szczepienia przez lekarza i jest bezpieczna. Szczepionka podawana jest śródskórnie. Po ok. 3 dniach od szczepienia
w miejscu wstrzyknięcia pojawia się czerwony guzek, często z małym pęcherzykiem. Po ok. 2-3 tygodniach widoczne jest stwardnienie, a następnie krosta, która utrzymuje się przez kilka kolejnych tygodni. Po 2-3 miesiącach następuje samoistne zagojenie, a na skórze pozostaje niewielka blizna.

niepożądane odczyny poszczepienne
(link)

http://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-ryzyko-jest-zwiazane-ze-szczepieniem-przeciw-gruzlicy/

https://pediatria.mp.pl/szczepieniaochronne/ekspert/68922,niepozadany-odczyn-poszczepienny-co-zrobic-gdy-wystapia-powiklania

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia noworodka przeciw gruźlicy

 • noworodek matki chorej na gruźlicę,
 • noworodek matki zakażonej HIV do czasu wykluczenia zakażenia HIV u dziecka,
 • noworodek z podejrzeniem wrodzonych zaburzeń odporności (u noworodka trudno je zdiagnozować, dlatego lepiej odroczyć szczepienie, jeśli w najbliższej rodzinie występują niedobory odporności),
 • noworodek matki leczonej w 3 trymestrze ciąży takimi lekami jak przeciwciała monoklonalne przeciwko TNF-alfa.

 Szczepienia czasowo odraczamy w przypadku:

 • noworodków w niestabilnym stanie klinicznym do czasu poprawy ogólnego stanu zdrowia,
 • noworodków donoszonych i wcześniaków urodzonych z masą poniżej 2000 g – zaleca się wykonanie szczepienia po osiągnięciu masy ciała 2000 g.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)

Dlaczego szczepi się noworodki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Dzięki wprowadzeniu w 1996 roku obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko WZW B
u wszystkich noworodków, Polska należy obecnie do krajów o średnim ryzyku zachorowania na WZW typu B. Pomimo szczepień zakażenia WZW B u dzieci stanowią nadal 15–20% wszystkich rejestrowanych w Polsce nowych przypadków tej choroby.

Jaką chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby typu B
WZW B czyli tzw. żółtaczka wszczepienna lub żółtaczka zakaźna typu B jest najczęstszą wirusową chorobą wątroby. Wirus atakuje komórki wątrobowe uszkadzając je. Oprócz wątroby infekcja może zaatakować inne narządy, głównie nerki. U dzieci większość ostrych wirusowych zapaleń wątroby przebiega bez widocznego zażółcenia skóry. U niektórych chorych na WZW B wirus pozostaje
w organizmie, powodując przewlekły stan zapalny, w wyniku którego może dojść do trwałego uszkodzenia wątroby lub rozwoju raka wątroby. W przypadku noworodków i młodych niemowląt prawdopodobieństwo rozwoju przewlekłej infekcji sięga 90%.

Jakie szczepionki są stosowane przeciwko WZW typu B?
Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki przeciwko WZW typu B należą do szczepionek „nieżywych” i zawierają tylko małą część wirusa – cząsteczkę białka znajdującą się na jego powierzchni (tzw. antygen powierzchniowy, nazywany Hbs). Dlatego nie mogą wywołać zakażenia, ale skutecznie stymulują odporność. Żaden z trzech dostępnych w Polsce preparatów przeznaczonych do stosowania u noworodków nie zawiera rtęci.

Na czym polega szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
Szczepienie polega na podaniu domięśniowo dawki dziecięcej (0,5 ml) szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Pierwszą dawkę szczepienia dziecko powinno otrzymać
w ciągu 24 godzin po urodzeniu. W naszym szpitalu noworodek może być zaszczepiony szczepionką bezpłatną lub szczepionką własną dostarczoną przez rodziców (patrz: Poradnik dla przyszłych mam:https://bonifratrzy.pl/szpital-katowice/poradnik-dla-przyszlych-mam/)

Jakie jest ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?
Wirus WZW typu B jest przenoszony głównie przez krew w trakcie wykonywania zabiegów naruszających ciągłość skóry lub błon śluzowych (np. zastrzyk, pobieranie krwi do badania, gastroskopia i podobne zabiegi diagnostyczne, szycie rany skórnej, operacja, kontakt seksualny itp.). Dzięki wprowadzeniu sprzętu jednorazowego użytku oraz szczepieniom ochronnym znacznie ograniczono ryzyko zakażenia, nadal jednak każdy pobyt w szpitalu i konieczność wykonania wymienionych powyżej zabiegów są obarczone ryzykiem zakażenia niezaszczepionej osoby. Ciężarna zakażona tym wirusem może zakazić płód i noworodka.

 

 

 

Znajdziesz nas taże tutaj:

Copyright 2018 - Bonifratrzy - Zakon Szpitalny św. Jana Bożego

realizacja: velummarketing.pl
do góry