Poradnia Rehabilitacyjna

Nasza poradnia rehabilitacyjna to miejsce, w którym konsultacji udziela specjalista rehabilitacji medycznej, który jest jednocześnie ortopedą. W zależności od wyniku konsultacji może zlecić postępowanie farmakologiczne lub rehabilitacyjne albo skierować na zabieg operacyjny.

Pacjent ma możliwość odpłatnej realizacji zaleceń rehabilitacyjnych w Poradni Rehabilitacyjnej Oddziału Warszawskiego BCM na ulicy Bonifraterskiej 12.

Sprawdź cennik Poradni!

W celu umówienia się na badania lub wizytę bardzo prosimy o dokonanie wcześniej rejestracji telefonicznej lub osobistej w Rejestracji Przychodni lub Rehabilitacji:

22 390 33 00

ul. Sapieżyńska 3, 00-215 Warszawa

ul. Bonifraterska 12, 00-213 Warszawa

Kadra medyczna

  • lek. Witold Witkowski

wtorek 18.00 – 19.00

Dowiedz się więcej o naszych lekarzach

lek. Witold Witkowski

Doktor to doświadczony specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii. Cechuje go indywidualne podejście do pacjentów, nastawienie na rozmowę i dobre zrozumienie dolegliwości, aby prawidłowo zdiagnozować daną chorobę.

Doktor wykonuje kompleksowe badanie stawów biodrowych noworodków i niemowląt (konsultacja i USG). Prywatnie doktor jest niepoprawnym optymistą, z dużym poczuciem humoru, traktujący swoją pracę jako misję do wypełnienia.

 

Rehabilitacja Warszawa

 

Jakie są cele rehabilitacji?

Nadrzędnym celem programów rehabilitacyjnych jest maksymalizacja niezależności oraz poprawa jakości życia pacjentów poprzez realizację programu terapeutycznego opracowanego przez specjalistów. Główne założenia rehabilitacji pod kątem fizycznym zależą od poszczególnych problemów i potrzeb i obejmują przede wszystkim:

 

  • skuteczne przystosowanie się do życia z ograniczeniami/niepełnosprawnościami,
  • naukę korzystania z zaopatrzenia ortopedycznego
  • naukę dotyczącą właściwego podnoszenia ciężkich przedmiotów bez nadmiernego obciążania kręgosłupa,
  • poprawę równowagi i koordynacji ruchowej,
  • zwiększenie zakresu ruchu,
  • wzmocnienie mięśni,
  • zwiększenie elastyczności i mobilności tkanek,
  • naukę prawidłowej postawy
  • zmniejszenie obrzęku, bólu, sztywności,
  • naukę prawidłowego korzystania z akcesoriów wspomagających, takich jak chodzik, laska, kule ortopedyczne.

 

Powyższe cele służą przede wszystkim pomocy w lepszym funkcjonowaniu, poruszaniu się bez bólu i ograniczeń oraz zapobieganiu ponownym urazom, operacjom oraz niepełnosprawności. Ponadto pozwalają na zwiększenie niezależności w codziennych czynnościach życiowych, takich jak samodzielne ubieranie się, spożywanie posiłków, dbanie o higienę, wstawanie czy kierowanie pojazdem. Praca nad równowagą, koordynacją, siłą, prawidłową postawą ciała i prawidłowym stereotypem chodu, to kluczowe działania profilaktyczne służące do zapobiegania upadkom i urazom, które mogłyby mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Rehabilitacja zapewnia należyte wsparcie osobom w każdym wieku doświadczającym różnych problemów – chorób lub urazów, które przyczyniają się do ograniczeń w funkcjonowaniu i poruszaniu się, często stanowiąc jednocześnie przyczynę bólu i dyskomfortu. W wielu przypadkach szybko wdrożone postępowanie terapeutyczne pod nadzorem specjalisty pozwala uniknąć poważnych powikłań i operacji, a także zapobiegać nawrotom dolegliwości. Rehabilitacja jest także przeznaczona dla osób z chorobami neurologicznymi (na przykład po udarze mózgu) – umożliwia odzyskanie całkowitej lub częściowej sprawności, istotnie podnosząc jakość życia pacjentów. Jest także skuteczna w opóźnianiu i łagodzeniu objawów u osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne (na przykład przy chorobie Parkinsona).  Stanowi również nieodłączną część rekonwalescencji po różnego rodzaju operacjach, takich jak wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego, istotnie redukując ryzyko wystąpienia komplikacji oraz przyspieszając powrót do pełnej sprawności. Jest również przeznaczona dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa. Rehabilitacja to doskonałe rozwiązanie pozwalające jak najdłużej zachować sprawność i dobre samopoczucie pacjentom.

 

Rehabilitacja Warszawa – jak wygląda praca ze specjalistą?

Proces rehabilitacji rozpoczyna zawsze ogólna ocena stanu zdrowia pacjenta – jego dolegliwości, potrzeb i oczekiwań. Specjalista dokonuje analizy predyspozycji i możliwości podopiecznego, uwzględniając jego wiek, chorobę, uraz lub stan po kontuzji/operacji oraz historię danej dolegliwości. Na podstawie wywiadu oraz badań diagnostycznych może opracować plan terapii ukierunkowany na określony problem tak, aby rehabilitacja była jak najbezpieczniejsza i jak najskuteczniejsza. Praca ze specjalistą może obejmować specjalistyczne, indywidualnie dobrane ćwiczenia, ale także zabiegi z zakresu fizykoterapii, masaże, terapie manualne oraz zastosowanie odpowiednich sprzętów czy akcesoriów o charakterze pomocniczym (laski, chodziki) lub wspomagającym terapię (taśmy, ciężarki).

Należy pamiętać, że każdy pacjent ma inne potrzeby, dlatego wymaga spersonalizowanego podejścia oraz indywidualnego programu terapeutycznego skierowanego na jego problemy zdrowotne. Niekiedy trudno jest przewidzieć to, ile czasu będzie trwała rehabilitacja, zanim pacjent uzyska zadowalające efekty. Opieka specjalistów pozwala jednak na ciągłe monitorowanie postępów oraz dobór takich narzędzi i metod, które zapewnią jak najlepsze rezultaty. Widząc pierwsze efekty oraz czując wsparcie fizjoterapeuty, pacjenci są bardziej zmotywowani do dalszej pracy, co pozytywnie wpływa na ich dobrostan psychiczny i fizyczny.

Przychodnia rehabilitacyjna zapewnia kompleksową opiekę, która obejmuje różnorodne formy terapii dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów.