Poradnia Endokrynologiczna

Poradnia endokrynologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu hormonalnego. Specjaliści endokrynologii zajmują się więc chorobami tarczycy, nadnerczy, trzustki, przytarczyc, grasicy, jąder, jajników, przysadki mózgowej i innych gruczołów hormonalnych.

Sprawdź cennik Poradni!

W celu umówienia się na wizytę bardzo prosimy o dokonanie wcześniej rejestracji telefonicznej lub osobistej w Rejestracji Przychodni:

22 390 33 00

ul. Sapieżyńska 3, 00-215 Warszawa

Kadra medyczna

  • lek. Ewa Drozd (teleporady)

piątek 16.00-20.00

  • lek. Jarosław Kozakowski

środa 12.30-16.30

Poradnia endokrynologiczna – czym dokładnie się zajmuje?

Poradnia endokrynologiczna odgrywa bardzo ważną rolę w dziedzinie opieki zdrowotnej, a jej głównym przedmiotem działania jest diagnozowanie, leczenie i monitorowanie chorób układu hormonalnego, a także im zapobieganie. Specjaliści zajmują się badaniem gruczołów dokrewnych i procesów hormonalnych, które mają szczególne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Na zaburzenia hormonalne często wpływa niezdrowy tryb życia i niekorzystne warunki środowiskowe, dlatego poradnie endokrynologiczne odgrywają istotną rolę w zapewnianiu kompleksowej opieki pacjentom, dbając o ich samopoczucie oraz promując zdrowie.

Postponowanie diagnostyczne

Pacjenci zwykle zgłaszają się do poradni endokrynologii, gdy zaobserwują u siebie niepokojące objawy, a do najpowszechniejszych z nich należą:

  • zmęczenie,
  • niewyjaśniona (często gwałtowna) utrata lub przyrost masy ciała,
  • zaburzenia snu,
  • nieregularne cykle menstruacyjne.

Podczas konsultacji endokrynolodzy przeprowadzają szczegółowy wywiad medyczny, obejmujący przede wszystkim pytania o charakterystykę symptomów, tryb życia, przebyte lub aktualne choroby oraz historię rodzinną. Kolejnym etapem są badania fizykalne oraz analiza laboratoryjna, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć odchylenia w kluczowych parametrach i podjąć decyzję o dalszych działaniach.

Postępowanie diagnostyczne w poradni endokrynologicznej umożliwia rozpoznanie takich chorób i nieprawidłowości jak:

  • zaburzenia pracy trzustki (hiperglikemia, hipoglikemia, cukrzyca typu 1 i 2, cukrzyca ciężarnych, stopa cukrzycowa, insulinooporność),
  • zaburzenia pracy tarczycy (tyreotoksykoza, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzki nowotworowe i nienowotworowe tarczycy, torbiele tarczycy),
  • zaburzenia pracy jąder i jajników (zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, problemy z libido oraz funkcją seksualną),
  • zaburzenia pracy nadnerczy (nadciśnienie wtórne, guz nadnerczy, hiperaldosteronizm, zespół Cushinga, nadmiar hormonów adrenergicznych z powodu guza chromochłonnego lub przyzwojaka),
  • zaburzenia przysadki mózgowej (guz przysadki, udar przysadki mózgowej, nadmiar lub niedobór hormonów przysadkowych, moczówka prosta cukrzycowa),
  • choroby związane z zaburzeniami równowagi wapnia i witaminy D,
  • wahania nastrojów, stany depresyjne,
  • wrodzone wady i zaburzenia endokrynologiczne.

Kto powinien zgłosić się do poradni endokrynologii?

Pacjenci cierpiący na wyżej wymienione choroby powinni dbać o wykonywanie regularnych badań kontrolnych oraz odbywanie cyklicznych wizyt u endokrynologa, aby monitorować stan swojego zdrowia i nie dopuścić do jego pogorszenia. Ponadto do specjalisty należy udać się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (ciągłe zmęczenie, ospałość, trądzik, brak libido, zaburzenia nastroju, wahania masy ciała), zwłaszcza o nieznanej przyczynie.

Postępowanie terapeutyczne

Tarczyca jest jednym z kluczowych obszarów zainteresowania poradni endokrynologii, które zajmują się różnymi zaburzeniami funkcjonowania tego gruczołu. Leczenie tego typu schorzeń obejmuje leczenie hormonalne, farmakoterapię oraz terapie radioaktywne (na przykład jodowanie). Innym bardzo ważnym obszarem są zaburzenia gospodarki insulinowej, w tym cukrzyca i jej powikłania. Dzięki zindywidualizowanemu podejściu do pacjenta oraz skrupulatnemu monitorowaniu poziomu glukozy, poradnie endokrynologiczne pomagają w efektywnym zarządzaniu cukrzycą i minimalizowaniu jej powikłań.

Profilaktyka chorób hormonalnych

Co ważne, w poradni endokrynologii pacjenci nie tylko mogą uzyskać pomoc dotyczącą diagnostyki i leczenia chorób związanych z nieprawidłowym poziomem hormonów. Specjaliści skupiają się także na profilaktyce różnych schorzeń oraz edukacji pacjentów, dzięki której można zapobiec wielu zaburzeniom. Do najważniejszych zagadnień w tym kontekście zalicza się przede wszystkim zwiększanie świadomości na temat wpływu diety oraz stylu życia na funkcjonowanie gruczołów dokrewnych oraz istoty wykonywania regularnych badań kontrolnych. Jest to szczególnie ważne, ze względu na to, że wiele chorób hormonalnych, takich jak cukrzyca czy choroby tarczycy, istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia innych schorzeń, często zagrażających życiu chorych. Współpraca pacjentów z poradnią endokrynologii jest zatem kluczowa dla zachowania zdrowia oraz wysokiej jakości życia.