Prosimy o kontakt telefoniczny w dniach:
poniedziałek – piątek, w godz. 7:00-20:00
lub pozostawienie kontaktu w formularzu na stronie.
Biopsja cienkoigłowa – zadbaj
o szybką diagnozę!
Możliwość wykonania badania w trybie CITO - wynik następnego dnia roboczego od godziny 18:00!
Biopsja cienkoigłowa – zadbaj o szybką diagnozę!
Czym jest biopsja cienkoigłowa?
To metoda pozwalająca na pobranie tkanki do badania poprzez nakłucie cienką igłą pod kontrolą obrazu USG. Badanie umożliwia z dużą skutecznością rozpoznanie niepokojących zmian - zarówno o charakterze łagodnym jak i złośliwym.
Biopsja pozwala na ocenę zmienionych chorobowo tkanek w obrębie tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych, piersi, tkanek miękkich.
Dlaczego szybkie wykonanie biopsji jest tak ważne?
Gdy po badaniu obrazowym (USG, TK, RM) pojawia się podejrzenie choroby nowotworowej narządu, częstą decyzją lekarza jest wykonanie biopsji cienkoigłowej. Pozwala ona ocenić komórki pod mikroskopem, dzięki czemu można stwierdzić, czy ich struktura jest prawidłowa.
Szybka diagnoza pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku wykrycia złośliwych zmian.
Jakie narządy są najczęściej oceniane w biopsji cienkoigłowej?
Tarczyca
Piersi
Ślinianki
Badanie wykonuje się według wskazań lekarza, pod kontrolą USG. Standardowo na wyniki biopsji cienkoigłowej czeka się 7 dni roboczych.
Uzyskaj niemal natychmiastową diagnozę! Uwaga Nowość!
W naszym Centrum Medycznym Bonifratrów istnieje możliwość wykonania badania
w trybie CITO – wynik do odbioru następnego dnia roboczego od godziny 18:00!
Poznaj naszych specjalistów!
Badanie wykonuje patomorfolog dr hab. n. med. Łukasz Koperski - ekspert w zakresie patomorfologii, histopatologii i cytopatologii.
W ramach praktyki lekarskiej specjalizuje się w biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, ze szczególnym uwzględnieniem cytodiagnostyki tarczycy, piersi, ślinianek, węzłów chłonnych.
Od 2001 roku zajmuje się pełną procedurą BACC, obejmującą ocenę kliniczną, pobranie pod kontrolą USG (we współpracy z ultrasonografistą) materiału cytologicznego, wykonanie rozmazów, ocenę mikroskopową, a następnie sformułowanie wniosku diagnostycznego i raportu z badania. Samodzielnie wykonuje i ocenia 1000-1200 biopsji rocznie.
Lekarze ultrasonografiści przy biopsji cienkoigłowej:
Lek. Marcin Żach
Specjalizacja z endokrynologii i chorób wewnętrznych. Posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Utrasonograficznego.
Lek. Anna Skowrońska-Szcześniak
Specjalizacja z endokrynologii. Posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w zakresie ultrasonografii ogólnej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz Europejskiej Federacji Towarzystw Ultrasonograficznych (EFSUMB).
Poznaj naszą przychodnię!
Skontaktuj się z nami
ul. Sapieżyńska 3, 00-215 Warszawa
© Copyright 2021 Centrum Medyczne Bonifratrów |